Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

buna. mi-a incetat activitatea pe data de 17 10 2009 decizia mi-a fost inmanata pe 02 10 2009 . anexa 26 ptr somaj mi-a fost completata pe 16 10 2009. in anul 1998 am lucrat la o firma si nu am decizia la itm si nici patronul nu o mai gaseste sunt pe cale de a-mi pierde somajul .ce trebuie sa fac? care este termenul de depunere a somajului si ce pot sa fac? multumesc
serian, utilizator
1. Daca depuneti dosarul la AJOFM in termen de 30 de zile de la concediere primiti indemnizatie de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti dosarul dupa 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni de la data concedierii) primiti indemnizatia de somaj de la data depunerii dosarului.
3. Patronul impreuna cu ITM sa va ajute sa gasiti actele necesare.
Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
Art.38 (2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.
(Legea 76/2002)
Va trebuie adeverinta pentru ultimele 24 de luni din care sa reiasa ca indepliniti stagiul min. de cotizare.
mergeti la itm si cereti o copie a deciziei . deobicei v-a da pe loc

insa nu inteleg cu ce va ajuta#-o, pt ca la dosarul de somaj depuneti si cartea de munca in original in care este inregistrata si acea decizie

verificati sa aveti adev cu stagiu suficient min 12luni in ultimele 24 si restul actelor si depuneti-l urgent la ajofm. nu mai cautati acte care nu va folosesc acum si care le puteti obtine oricand