Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua , SUNT IN DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua , SUNT IN DIVORT

buna, ma numesc cristi m , am 29 ani si sunt din iasi
azi am primit o citatie de la tribunal precum ca sotia mea divorteaza de mine, sa cad jos nu alta, e drept ca in ultima vreme nu ne intelegeam prea bine, dar a fost prea brusc.
suntem casatoriti de 5 ani, avem impreuna un baiat de 4 ani si 6 luni.
anul trecut am luat prin programul prima casa un apartament cu 3 camere in valoare de 38.100 , din care banca a acordat 36.200 , diferenta fiind avansul adus de noi , tin sa precizez ca ratele sunt oprite direct de pe cardul sotiei, ea fiind beneficiar pe actul de cumparare , iar eu coplatitor si garant (precizez ca in momentul cind am contractat creditul, sotia lucra la o institutie de stat, iar eu in domeniul privat , si am decis ca dinsa sa fietrecuta ca beneficiar deoarece lucreaza la o institutie cu mai multi angajati si de stat, desi eu am salariul mai mare ..)
in citatie imi scrie ca sunt chemat in instanta in proces cu sotia in calitate reclamant de fond pentru :
- divort cu minori
-evacuare si partaj bunuri comune

intrebarile mele sunt :
1. am cea mai mica sansa sa obtin custodia baiatului ? (fara el chiar ca viata nu are sens)
2. poate sa ma evacueze ?
3. cui ramane apartamentul , mai sunt rate de platit pina in 2039 ..

va multumesc si sper ca am fost destul de coerent in explicatii

in principiu, consider ca situatia se va rezolva cam asa:
aveti sanse mici sa obtineti copilul (doar daca aveti o situatie materiala mult mai buna decat cea a sotiei).
apartamentul va fi atribuit sotiei, care va achita singura ratele.
daca va obtine 100% apartamentul, sigur ca va poate evacua. pana atunci, doar pt. motive deosebit de temeinice.

ps: luati-va un vocat. daca nu va permiteti unul, cereti instantei sa va aprobe unul "din oficiu", in baza OG 51/2008.
FLORIN RADU, Avocat
luckystar a scris:

in principiu, consider ca situatia se va rezolva cam asa:
aveti sanse mici sa obtineti copilul (doar daca aveti o situatie materiala mult mai buna decat cea a sotiei).
apartamentul va fi atribuit sotiei, care va achita singura ratele.
daca va obtine 100% apartamentul, sigur ca va poate evacua. pana atunci, doar pt. motive deosebit de temeinice.

ps: luati-va un vocat. daca nu va permiteti unul, cereti instantei sa va aprobe unul "din oficiu", in baza OG 51/2008.

sigur ca imi voi lua, azi deja e vineri , voi vedea pina luni

dar apartamentul daca e luat cu credit , rata e de 210 euro pe luna, sotia a avut un salariu de 1.600 ron brut, din care acum va mai lua doar 1.200 ron , singura nu poate plati ratele si sa se ocupe de cresterea copilului, rata reprezentind 70 % din salariul ei ...
si inca o intrebare, apartamentul nu este un drept comun ? eu nu am nici un drept la el ?

mersi de raspuns ..
ba da, este bun comun. dar avand in vedere ca nu a fost platit, se considera ca nu ati avut, nici unul dintre dv., vreo contributie la dobandirea lui.
exceptie de la aceasta regula o constituie doar sumele achitate pana acum.
cu alte cuvinte, probabil sotia va fi obligata sa va restituie ratele platite din veniturile dv. apoi, bunul fiind al ei, il va achita integral. se va ajunge ca sotia sa isi achite singura apartamentul pe care il va avea in proprietate exclusiva.
doar daca apartamentul ar fi fost achitat integral, atunci v-ar fi dat, in principiu, 1/2 din valoarea lui.
copilul ramane la mama
casa este a celui care plateste rate.
banii achitati sunt bun comun si se impart.
1. Aveti sanse sa obtineti incredintarea minorului catre dvs.
Daca acest lucru este si in interesul copilului minor atunci trebuie sa facati totul pentru a va fi incredintat dvs.
2. Da puteti fi evacuat in functie de ceea ce se va hotari in partaj. daca apartamentul nu poate fi partajat in natura atunci este evident ca va fi atribuit unuia dintre soti.
3. Apartamentul va ramane unuia dintre soti. De cele mai multe ori parintele care aprimit copilul a primit si apartamentul.