Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Am fost casatorita cu un cetatean strain (iranian), in timpul casatoriei am achizitionat un teren pe care am contruit o casa, intrebarile mele sunt:
1. Fostul sot are vreun drept la teren atata timp cat in contract si in intabulare eu am drept deplin de proprietate, iar el drept de superficie?
2. Pot vinde acest teren fara acordul lui?
Buna ziua.Daca terenul a fost achizitionat in timpul casatoriei desigur ca si sotul este coproprietar si in consecinta nu puteti instraina acest teren fara acordul sau
Art. 30 Codul fam.
Bunurile dobandite in timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor.
Orice conventie contrara este nula.
Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedita.
Revin cu precizarea ca el este cetatean strain (iranian) si nu are dreptul la teren in Romania, dreptul de superficie inseamna drept de folosinta, nu proprietate...in constitutia romaniei, cap. II art. 44,este specificat faptul ca cetatenii straini nu au dreptul la teren in romania.(exista cateva exceptii, dar nu este cazul) In actul de vanzare - cumparare eu am drept deplin de proprietate.
Multumesc :)