Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere - implicati cetateni straini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere - implicati cetateni straini

Bunici mei au facut un "contract de intretinere" ( nu contract de vanzare-cumparare cu clauza ) in ianuarie 2008 intre verisoarele mele X si Z,lasandu-le casa si terenurile, in care ele se obliga sa ai intretina,etc...

Verisoarele mele 1. X casatorita cu cetean Iranian Y
2. Z ca satorita cu cetatean Roman M

In contractul de intretinere este specificata starea civila la ambele verisoare.
Beneficiari fiind Verisoara X cu sotul strain si Verisoara Y cu sotul roman.

In Decembrie 2008 verisoara X casatorita cu cetateanul Iranian Y a renuntat la contractul de intretinere ,printr-un alt contract de "cedare" a intretineri fratelui ei ( verisorul meu), afland de la notar ca nu este in regula contractul facut pentru ca implica si cetatean strain.

In trebarea mea, este valabil primul contract?
Daca nu este valabil primul contract, cum de a fost posibil al-2-lea contract?

Dintre toti specialisti in domeniul juridic care urmaresc acest forum, nu imi pot raspunde ?
"Cedare" in ce mod? Prin ce fel de act? Cine v-a spus ca nu era in regula implicarea cetateanului strain?
Din punctul meu de vedere, sub aspectul faptului că întreţinătorul este cetăţean străin, contractul este cît se poate de valabil.

Chiar dacă prin contract s-a transmis în patrimoniul întreţinătorilor un imobil care include şi teren, cei doi soţi întreţinători au dobîndit construcţia în proprietate. iar soţia a dobîndit terenul, soţul iranian avînd un drept de superficie. Este cît se poate de legal.

Abia la al doilea contract, cel de cedare, ar putea exista probleme, dacă întreţinutul nu şi-a dat acordul. Dar, presupun că primul act a fost încheiat în formă autentică, iar notarul care l-a autentificat ştia bine ce face.

Cu privire la al doilea notar, cel care v-a spus că primul act nu ar fi valabil, am eu îndoieli. Dar le păstrez pentru mine.

"Cedare" in ce mod? Prin ce fel de act? Cine v-a spus ca nu era in regula implicarea cetateanului strain?

nu am fost destul de clar? narcisa, Contract de Intretinere

Din punctul meu de vedere, sub aspectul faptului că întreţinătorul este cetăţean străin, contractul este cît se poate de valabil.

Oare cetateanul strain cunoaste legile din Romania ca sa isi dea acordul cu privire la acest contract de intretinere? Poate el nu este de acord , in cazul in care moare sotia ( verisoara mea) ca intretina pe bunici mai departe? ca asa scrie in contractul de intretinere, succesori intretinatorilor le revin obligatia sa intretina mai departe pe bunici.

Abia la al doilea contract, cel de cedare, ar putea exista probleme, dacă întreţinutul nu şi-a dat acordul. Dar, presupun că primul act a fost încheiat în formă autentică, iar notarul care l-a autentificat ştia bine ce face.

Intretinul ( bunici) si-a dat acordul dar, in al 2 contract de intretinere nu s-a specificat ca intretinatoarea ( verisoara) este casatorita cu un cetatean strain , deci acordul lui de a renunta unde este? ca si el a dobandit prin contract acel teren si imobil.

Cu privire la al doilea notar, cel care v-a spus că primul act nu ar fi valabil, am eu îndoieli. Dar le păstrez pentru mine.

Nu a existat 2 notari, doar unul , acelasi notar i-a anuntat ca nu este valabil actul fiind implicat si un cetatean strain. Primul contract s-a facut in ianuarie 2008 si al 2-lea ( cel in care cedeaza ) in decembrie 2008