Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere - implicati cetateni straini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere - implicati cetateni straini

Bunici mei au facut un "contract de intretinere" ( nu contract de vanzare-cumparare cu clauza ) in ianuarie 2008 intre verisoarele mele X si Z,lasandu-le casa si terenurile, in care ele se obliga sa ai intretina,etc...

Verisoarele mele 1. X casatorita cu cetean Iranian Y
2. Z ca satorita cu cetatean Roman M

In contractul de intretinere este specificata starea civila la ambele verisoare.
Beneficiari fiind Verisoara X cu sotul strain si Verisoara Y cu sotul roman.

In Decembrie 2008 verisoara X casatorita cu cetateanul Iranian Y a renuntat la contractul de intretinere ,printr-un alt contract de "cedare" a intretineri fratelui ei ( verisorul meu), afland de la notar ca nu este in regula contractul facut pentru ca implica si cetatean strain.

In trebarea mea, este valabil primul contract?
Daca nu este valabil primul contract, cum de a fost posibil al-2-lea contract?

Nu trebuie sa aiba cunostinte juridice, pentru ca asistentul social nu trebuie sa se asigure de legalitatea actelor semnate, asta este rolul notarului, ca de-aia e acolo să autentifice documentele.
Alex_Munteanu a scris:

Nu trebuie sa aiba cunostinte juridice, pentru ca asistentul social nu trebuie sa se asigure de legalitatea actelor semnate, asta este rolul notarului, ca de-aia e acolo să autentifice documentele.

D-ul Alex, va respect si nu vreau sa o luati ca pe o ofensa dar:

Eu prin "personal de specialitate" inteleg ca trebuie sa fie , medic, avocat, profesor, etc. sau fie calificati in respectivul domeniu.
Avand in vedere ca au incheiat un contract , trebuiau sa fie consiliati juridic din partea asistentei sociale, pentru a nu fi inselati.

de aceea exista consilieri juridici, medici, etc in cadrul serviciului de asistenta sociala.