Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre divort

sint casatorita si sotul e plecat an germania la munca ar putea el baga divortul de acolo tinind cont ca toate actele sant la mine si avem si un copil anpreuna va multumesc
Intrucat sotul dvs are resedinta in strainatate, el poate mandata o persoana care sa il reprezinte in procesul de divort.
Iar in ceea ce priveste actele, poate solicita duplicate ale acestor acte sau poate solicita instantei de judecata sa va puna dvs in vedere sa le depuneti la dosar.
divortul se va judeca la judecatoria pe raza careia ati avut ultimul domiciliu comun. doar daca face dovada de resedinta in strainatate, va divorta prin mandatar
sunt si eu intr-o situatie disperata...sunt casatorita si am o fetita de 7 luni...stam la sotul acasa...precizez ca sunt in concediul de cresterea copilului...si am ajuns in situatia in care nu se mai poate....sotul nici nu vrea sa auda de divort...ma ameninta ca-mi ia copilul desii eu ma ocup de ea..eu stiu absolut toate nevoile ei...cum pot sa fac sa sa-mi iau copilul...daca ma decid sa plec..cu siguranta nu-mi pot lua copilul cu mine....si nu stiu daca pot sa stau fara fetita pana cand se va decide custodia...de aceea nu indraznesc sa pun piciorul in prag...va rog sa ma ajutati...cu cateva sugestii...va multumesc!

Daca considerati ca relatiile dintre dvs.si sot sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila,atunci puteti introduce actiune de divort.Instanta de judecata va hotari odata cu pronuntarea divortului si caruia dintre parinti ii va fi incredintat copilul.Dar avand in vedere varsta foarte frageda a fetitei,aveti toate sansele ca aceasta sa va fie incredintata dvs.spre crestere si educare.
Puteti solicita de asemenea pe calea unei ordonante presedintiale ca fetita sa va fie incredintata dvs,pe toata durata procesului de divort.
luiza2008, utilizator
d-na alina, daca dvs considerati ca aceasta casnicie nu mai poate continua , nu mai puteti locui cu sotul pana la divort si aveti unde pleca cu fetita, nimeni si nimic nu va poate opri. ideea este sa aveti un domiciliu stabil unde sa se poata face si o ancheta sociala.
cum a scris luiza, cereti incredintarea pe durata divortului