Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare pamant intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare pamant intravilan

Doresc achizitionarea unui lot de pamant intravilan. As dori sa stiu la ce trebuie sa am grija atunci cand fac tranzactia. Cine plateste in mod normal actele de trecere de la un proprietar la altul? in fapt, pasi care trebuie sa-i fac pentru a fi sigur ca nu sunt pacalit, asa cum se ntampla in multe cauri.
Nu ar trebui sa aveti surprize in mod normal . Verificati in primul rand daca terenul este intabulat si are nr. cadastral , verificati schita terenului ( sa corespunda cu realitatea) si cine este proprietarul din acte . Taxele notariale sunt achitate de regula de cumparator , insa depinde si de cum va intelegeti cu vanzatorul .