Forum Discuţii juridice Executare silită leasing - executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

leasing - executare silita

am luat un logan in leasing in 2008 de la rci leasing si nu am mai putut plati ratele masina a fost recuperata de rci leasing cu rezilierea contractului bun pe data de 22 05 2010 am primit de la executor sa platesc suma de 4880 euro si 3500 ron ca altfel ma executa silit ce pot face sa ii dau in judecata si daca am cistig de cauza ca masina au recuperato intacta cum am luato va multumesc astept raspuns :stunned::stunned:
Nu stiu ce clauze contine contractul de leasing, dar mi se pare ca este vorba de un abuz din partea firmei de leasing din moment ce d-voastra sunteti pagubitul platind o serie de rate pe care nu le veti mai putea recupera.Aceste sume cred ca reprezinta penalitati si rata la asigurare pe o anumita perioada.
In primul rand ar trebui sa introduceti la instanta o contestatie la executarea inceputa pentru a nu pierde termenul de 15 zile prevazut de lege.
Apoi cred ca ar trebui sa apelati la serviciile unui avocat, care va putea verifica care sunt clauzele contractului si cum va poate ajuta.
ms ptr sfat