Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj la divort

ce drept ar avea sotul meu la partaj dupa divort daca apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei cu banii donati de tatal meu obtinuti din vanzarea casei parinteasca ,mentionez ca nu am cum dovedi tatal meu a decedat am 2 copii majori
Va trebui sa faceti dovada ca banii au provenit de la parinti.
Dovada o puteti face cu actul prin care tatal dvs a vandut casa parinteasca
si cu martori ca banii au fost dati de tata.
In baza acestor probe solicitati si o contributie mai mare la dobandirea
bunurilor comune, pe care o puteti aprecia dvs.
Intre timp, are dreptul la jumatate.
Buna ziua ! Regula este cota de 50%-50% , pentru orice alta varianta va trebuie probe solide , un avocat bun si un complet de judecata care sa aprecieze ca vi se cuvine mai mult de 50% .
buna ziua .
era in avantajul dvs. daca ati fi facut un act de donatie , intre dvs. si tatal dvs.
prin acest act dovedeati provenienta banilor cu care ati achizitionat acel imobil, in timpul casatoriei.
sau tot astfel, daca ati fi mentionat in contractul de v-c faptul ca banii cu care se cumpara imobilul va sunt donati dvs. de c atre tatal dvs. ;)
dar , se poate proba in instanta acest fapt , in baza inscrisurilor .de exemplu : contractul de vanzare -cumparare a casei parintesti , extrasul bancar , etc.
pana la dovada contrarie, imobilul se prezuma ca este bun comun al sotilor, detinut in coproprietate, respectiv 50%-50% fiecare .