avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat

in urma cu un an am avut o cearta cu un grup de tigani care s-au napustit asupra masinii mele cu bate si bolovani la care eu nu i-am bagat in seama dar au continuat cearta fiind beti ducandu-se la sotia mea acasa si incercand sa intre abuziv in curte,ca sa-mi apar familia am venit cu un grup de prieteni si in timpul scandalului a fost lovit un baiat in cap si rudele lui m-au acuzat pe mine ca nu il cunosteau pe cel care l-a lovit apoi eu am plecat din tara si politia a fc dosarul cum au vrut ei acum sunt arestat la bveci pt tentativa si nevinovat va multumesc
In cursul cercetarii ,avand in vedere calitatea pe care o detineti ,aveti dreptul prin aparator,sa administrati probe care sa sustina si sa probeze nevinovatia dvs
Offf, offf, offf. Asa-i cand crezi ca-ti faci dreptate singur. Trebuia sa sunati la 112 si daca era cazul chemau aia mascatii. Pana atunci trebuia sa stati doar in curtea d-voasta iar daca intra vreunul acolo ... ghinionul lui.
Asa ... In alta ordine de idei sunteti acuzat de o infractiune foarte grava iar din ceea ce ne-ati povestit nu putem trage nici o concluzie afara de aceea ca aveti probleme. Daca doriti o parere scrieti-ne clar:
1. Unde anume s-au petrecut faptele? - in curtea d-voastra, pe stradas, etc.
2. Cand s-au petrecut faptele? - noaptea ziua, conditii meteo mai deosebite ?
3. Faceti un rezumat in care specificati pe ore cum s-au petrecut faptele. Cand ati fost agresat, de cine, ce intelegeti prin "grup de prieteni"
4. Cu ce l-ati lovit pe tanarul acela, de cate ori si unde?
5. Mentionati orice alte amanunte pe care le considerati necesare afara de culoarea pielii participantilor la evenimente.
nu am incercat sa imi fc dreptate singur de fapt eu sunt sotia lui el este arestat acum are si avocat dar procurorul care se ocupa de caz inca nu a fost incheiat si il tine la arest la beci de 3lunii in acest incident nu sotul meu l-a lovit pe baiatul acela,alt baiat l-a lovit sotul meu a declarat cine este vinovatul dar inca nu l-au retinut pe acel individ e normal asa ceva?deoarece procurorul invoca mereu ca de ce a parasit tara dupa scandal?dar sa-l acuze ca a parasit tara sau pt ce a gresit sotul meu nu pt tentativa de omor calificat,pt ca baiatul lovit nu are absolut nimic in momentul de fata,ajutati-ma va rog.
da chiar am strans probe pt sotul meu si martori si chiar am vazut declaratiile celor care l-au acuzat pe sotul meu nu au nici o concordanta intre ele o singura persoana a dat cate 4declaratii in decursul unei luni si nici una nu e la fel cu alta se contrazic singuri intre ei e posibil asa ceva sa fioe la noi in romania?sotul meu a spus tot ce a gresit el a sous pe adevaratul vinovat cre a dat cu toporul si politia inca nu a fc nimic procurorul il tine in continuare arestat la beci ca de ce a parasit tara dupa scandal?dar sa-l acuze ca a prasit tara nu pt ce nu a svarsit el.
faptele s-au petrecut pe strada dupa ce au venit peste familia mea si sotul meu dupa ce s-a batut cu unul dintre ei fapt ce l-a si declarat a fost asteptat cu o carut plina cu pietre cu bate topoare furci inarmati vreo 30insi si la vreo 500m de locuinta noastra s-au pus in fata masionii noastre si n-a mai putut circula atunci s-a intamplat incidentul pe la 20.30 in care a fost lovit baiatul acela la cap cu un corp tare si a fostsotul meu acuzat deoarece cel care l-a lovit nu e de la noi din comuna si ceilalti din tabara adversa nu- cunosc,si au dat vina pe sotul meu ce trebuie sa fc in felul acesta va fii sotul meu acuzat.

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ... Florentina20199 Florentina20199 Buna ziua ! Fraatele meu a lovit un prieten in legitima aparare ,cauzandu-i diferite fracturi inclusiv la cap. A fost bagat la tentativa de omor . Momentan e ... (vezi toată discuția)
Probe concludente? adrian gorganeanu adrian gorganeanu 2 persoane fac pana si derapeaza in sant. in apropiere se afla un cioban cu oile,caruia i se cere ajutorul ptr. a scoate masina din sant.dupa ce acesta ajuta ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza sa dau de marturie mincinoasa? valentina burnei valentina burnei mai multe persoane majoritatea neamuri au acuzat pe sotul meu ca a dat cu toporul in cap unui baiat,stiind de fapt ca ei spun numai minciuni fapt ce reiese si ... (vezi toată discuția)