avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... in urma unui incident masina mea a fost distrusa total
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

in urma unui incident masina mea a fost distrusa total

acum un an in urma unui scandal intre sotul meu si un grup din alta comuna masina mea a fost distrusa total am fc plangere pt distrugere am stiut cine a distrus masina am declarat tot despre acest lucru si pana acum nu au fc nimic poltia cum se plateste o astfel de fapta la noi in romania?
Pentru infractiunea de distrugere, in cazul dumneavoastra fiind vorba de art. 217 alin 1, codul penal prevede inchisoare de la o luna la 3 ani sau amenda. Mai mergeti la politie, vedeti cum decurge ancheta,insistati...
Mult succes!
Mergeti cu un memorii in audiente la comandantul politiei si la procurorul sef al Parcteului care supravegheaza instrumentarea cauzei si solicitati urgentarea cercetarilor.
Mai aveti posibilitatea trimiterii unei cereri scrise ,prin care sa solicitati sa vi se comunice stadiul cercetarilor intreprinse
Solicitati oficial organelor de politie si procurorului responsabil comunicarea stadiului cercetarii ,eventual solutia dispusa in cauza
Eventual ,formulati plangere sub aspectul tergiversarii cercetarii
va rog mult vreau si un model de plangere dosarul a fost la pucioasa si cand am fost sa intreb ce s-a mai intamplat m-au trimis la politia targoviste si acolo nu ajunsese nici nu stiu unde sa fac plangerea si cererea catre,care comandant al carei politii pucioasa sau targoviste
Domnule(comandant,prim procuror)

Subsemnatul____________,in calitate de inculpat/parte vatamata,in cauza ce formeaza obiectul dosarului de cercetare nr_____________,va rog ca in conformitate cu prevederile legale,in virtutea prerogativelor pe care le aveti sa impulsionati urgentarea cercetarilor in respectiva cauza,care se afla in lucru de la data de____________
De asemeni va rog sa imi comunicati oficial,stadiul in care se afla cercetarile in acest moment.
In fapt;
aratati pe scurt obiectul cauzei si pozitia dvs.

Cu respect,
semnatura
data

Dlui(comandant,prim procuror al________)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce e de facut cu plangerea penala. nimar nimar Buna ziua, Acum aproximativ 40 de zile s-a depus PLANGERE PENALA PENTRU INCEPEREA URMARIRII PENALE impotriva reprezentatilor unei societati pe actiuni ... (vezi toată discuția)
Plangere penala - unde o caut ana bera ana bera buna ziua,am avut o casa la tara si in martie anul trecut s-a produs un incendiu,care a distrus casa in totalitate.insa inaintea producerii incendiului s-au ... (vezi toată discuția)
Falsificare de semnatura d.nichifor d.nichifor in urma cu doi ani am depus o plingere la politie in care acuzam faptul ca doua persoane mi-au falsificat semnatura in urma careia am fost prejudiciat de ... (vezi toată discuția)