Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren de la mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren de la mostenitori

Stau intr-o curtea cu mai multi chiriasi care conf.legii 112 au cumparat locuintele in care au stat.Curtea a ramas primariei unde plateam anual chirie.De curand terenul a fost retrocedat proprietariilor care nu vor sa il vand pe bucati celor care au avut contract pe ele. Ce pot face pentru a cumpara suprafata pe care am avut contract?Este obligat proprietarul sa respecte dreptul de preemtiune daca vinde terenul altor persoane decat cele care am avut contract incheiat cu primaria?Va multumesc pentru raspuns
stelutacata, utilizator
cladirea este a ta? daca da...fuguta la cartea funciara si inscrieti superficia pe teren....chiar daca nu o sa vanda terenul tie tu o sa ai drept de folosinta pe durata existentei cladirii....si cu asa ceva in cartea funciara nu sa cumpere nimeni deci ramai in principiu singurul interesat de teren
Colegul are dreptate. Mergi la Cartea Funciara si inregistreaza dreptul de proprietate asupra cladiri si dreptul de superficie asupra terenului.

Referitor la intrebarea legata de dreptul de preemtiune, vanzatorii (noi proprietari) sunt obligati sa-l respecte la vanzarea terenului.