Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modalitate de repartizare a profitului reportat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modalitate de repartizare a profitului reportat

O societate comerciala nu si-a distribuit profitul din anul 2006.
Suma totala (conform balanta ianuarie 2010)din contul creditor 117 este de 9 449 lei detaliata astfel:
profit nerepartizat 2006 2 084
profit nerepartizat 2007 7 123
profit nerepartizat 2008 7 735
pierdere 2009 7 493

Este prea tarziu sa distribuie profitul nerepatizat acum in mai 2010 , prin repatizare la dividende si plata inpozitului pe dividende sa se efectueze cel tarziul pana la sfarsitul anului( in cazul in care societatea nu poate plati actionarilor dividendele pana la sfarsitul anului)?
Era obligatoriu sa fie distribuit pana acum? Cat timp poate ramane nedistribuit?
Exista alta varianta de distribuire pentru a nu plati impozit dividende 16%?
Pierderea din anul 2009 trebuie fi recuperata in maxim 7 ani obligatoriu din profitul care va fi realizat in 2010? Exista vreo posibilitate de a fi compensat cu profitul anterior( 2008,2007,2006)?.

Multumesc anticipat pentru ajutor in clarificarea acestor aspecte

~ Conținut șters la cerere ~
pierderea contabila o puteti acoperi si din profitul nerepartizat din anii :2006,2007,2008 conform ordinului 3055 - 249. - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie.
cimpazu, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsuri.

In concluzie cf Ord 3055 se poate ca pierderea din 2009 sa fie recuperata partial din profitul reportat 2006 si 2007 partial( cazul nostru)?
Nu exista nici o alta reglementare prin care sa nu fie posibila aceasta recuperare retroactiv?
pierderea contabila din anul 2009 se poate acoperi din profiturile nerepartizate ale anilor precedenti.

pierderea fiscala nu se recupereaza din profiturile anilor precedenti ci din profiturile urmatoare.(in urmatorii 7 ani), adica: cand calculati impozitul la trim 1 in 2010 din profitul brut veti scadea pierderea fiscala cea din registrul de evidenta fiscala la decembrie 2009, si apoi aplicati cota de 16%.
cimpazu, utilizator
Multumesc mult

Acum am inteles mai bine( tratament pierdere fiscala si contabila).