Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT VANZARE CUMPARARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT VANZARE CUMPARARE

Un act de vanzare-cumparare (casa si terenul din curte) a fost facut la notariat pe baza unui proces verbal de punere in possesie semnat de viitorul cumparator in locul posesorului.
Intrebari :
1. De ce titlul de proprietate nu este obligatoriu pentru o vanzare-cumparare ?
2. Acest act poate fi anulat daca se probeaza ca semnatura posesorului este falsa ?
Va multumesc anticipat :)
reveniti cu mai multe detalii pentru a va putea da un raspuns.
Lipsa semnaturii duce la nulitatea actului.
Dispoziţiile art.948 C.civ, sancţionează cu nulitatea absolută lipsa unui element esenţial al contractului: capacitatea de a contracta, consimţământul valabil exprimat, obiectul determinat şi cauza.
Daca semnatura e falsa inseamna ca cel care a vandut nu este
proprietarul terenului.
Solicitati efectuarea unei expertize grafoscopice care sa
stabileasca daca semnatura apartine sau nu vanzatorului.
Detalii :
Parintii mei au vandut fratelui (santem 2 frati) casa si pamantul din curte. Cu o zi inainte de a merge la notariat, fratele a obtinut de la primarie un proces-verbal de punere in possesie a tatalui nostru, dar fratele a semnat in locul tatalui care este posesorul. Notariatul a incheiat actul de vanzare-cumparare fara a verifica semnaturile acestui document justificatif. Este sau nu este necesar titlul de proprietate pentru incheierea actului de vanzare- cumparare ?
procesul verbal de punere in posesie... se refera la ce lege?
oricum semnatura trebuie sa fie a titularului dreptului sau a unui imputernicit al sau care sa fac aceasta dovada printr-o procura speciala.
Notarul nu verifica legalitate semnaturilor de pe actele care ii sunt prezentate.
Daca totusi dovediti ca parintii dvs nu au avut intentia de a vinde, iar procesul verbal de punere in posesie este semnat in fals aveti posibilitatea sa faceti plangere penala.