Forum Discuţii juridice Executare silită hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

hotarare judecatoreasca

am avut un contract la un operator de telefonie mobila,s-a reziliat,si acum a ajuns la suma de 3640lei. nu am platit aceasta suma si am primit aks o hotarare judecatoreasca prin care mi se comunica,ca dak nu platesc aceasta suma o sa ma execute silit. intrebarea mea este,dak nu am nimic pe numele meu se poate sa intre la mine in casa prin executare silita? sau se mai poate face ceva k sa nu se mai ajunga aici? va rog,ajutati-ma.
va multumesc!
alexandra_2010, utilizator
Cum s-a reziliat acel contract cu operatorul de telefonie? Prin neplata? Daca exista o hotarare judecatoreasca, se va investi cu formula executorie si se va demara procedura executarii silite. Ati putea incerca o mediere cu operatorul , in sensul de a va lua un angajament de plata si sa va achitati datoria esalonat.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
da,prin neplata! multumesc frumos pt raspuns.
Sunteti sigura ca era hotarare judecatoreasca?
Mai cititi titlul hartiei si reveniti cu un mesaj.

Daca comunicarea va precizeaza ca nerespectarea obligatiei ce va revine de a achita suma mentionata,conduce la executarea dvs silita ,rezulta ca pentru indepartarea materializarii executarii, trebuie sa desfasurati demersuri de acoperire restanta
In caz contrar,recuperatorul cu scopul recuperarii debitului ,va desfasura procedura legala de executare asupra bunurilor dvs in evidenta,conturi bancare ,in extremis,
poprire pe drepturi salariale
Cu siguranta este o hotarare judecatoreasca obtinuta in baza OG 5/2001.
In temeiul hotararii judecatoresti, creditorul poate solicita instituirea popririi asupra salariului dvs. daca nu aveti bunuri proprii care pot fi executate.Nu cred ca s-au gandit sa va execute televizorul, dar daca e o plasma.....