Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ce inseamna bunuri mobile?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ce inseamna bunuri mobile?

Buna ziua,
as dori sa stiu exact,ce inseamna bunuri mobile(in cazul in care banca sau recupertaori de credite le supun executarii silite?) Si cum afla daca sunt bunuri personale?
Multumesc.
ContSters124416, utilizator
tot ce misca:D. ( bani, electrocasnice,electronice, piese de mobilier, automobile, bijuterii, tablouri etc, etc)
bunurile care se afla intr-o locatie, se prezuma ca apartin proprietarului locatiei. daca se afla in alta locate, doar cu acte de provenienta
gi-jane2, moderator
Acele lucruri apropriabile care nu au o asezare fixa, putand fi mutate dintr-un loc in altul, fara a se aduce atingere substantei lor.

Exista mai multe categorii de bunuri mobile:

- bunuri mobile prin natura lor (care se pot transporta de la un loc la altul);

- bunuri mobile prin determinarea legii (obligatiile si actiunile care au ca obiect sume exigibile sau efecte mobiliare, adica bunuri mobile, actiunile sau interesele in companii de finante, de comert sau de industrie, chiar si cand capitalul acestor companii consta in imobile);

- bunuri mobile prin anticipatie (acele bunuri care prin natura lor sunt bunuri imobile, dar partile actului juridic le privesc ca fiind mobile, in considerarea a ceea ce vor deveni in viitor; spre exemplu, fructele si recoltele, vandute inainte de culegerea lor).
Bunuri mobile:)
In sens teoretic:
Art.472 C.civ. "Bunurile sunt mobile prin natura lor, sau prin determinarea legii."
Art.473 C.civ. "Sint mobile prin natura lor, corpurile care se pot transporta de la un loc la altul, atit acele care se misca de sine precum sint animalele, precum si cele care nu se pot stramuta din loc decat prin o putere straina, precum sint lucrurile neinsufletite."
Art.474 C.civ.Sint mobile prin determinarea legii, obligatiile si actiunile care au ca obiect sume exigibile sau efecte mobiliare, actiunile sau interesele in companii de finante, de comert sau de industrie, chiar si cind capitalul acestor companii consta in imobile.
Aceste actiuni sau interese se socot ca mobile numai in privinta fiecarui din asociati si pe cat timp tine asociatia.
Sunt de asemenea mobile prin determinarea legii, veniturile perpetue sau pe viata asupra statului sau asupra particularilor.

In sens practic: automobilul, masina de spalat, televizorul, P.C.-ul, mobila etc.
V amultumesc frumos.:)
Pentru @gi_jane2
Da,stiu asta.Dar ma interesa cadrul legal,cum prevede acesta"bunurile mobile",in caz de executare silita.
Merci,oricum.O zi buna.
ContSters124416, utilizator