Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate banii ???
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

banii ???

fac banii parte din categoria bunurilor mobile ?
Bunurile mobile prin determinarea legii sunt,  conform art. 474 Cod civil:

"Acele lucruri apropriabile care nu au o asezare fixa, putand fi mutate dintr-un loc in altul, fara a se aduce atingere substantei lor.
Exista mai multe categorii de bunuri mobile:
1. bunuri mobile prin natura lor (care se pot transporta de la un loc la altul);
2. bunuri mobile prin determinarea legii (obligatiile si actiunile care au ca obiect sume exigibile sau efecte mobiliare, adica bunuri mobile, actiunile sau interesele in companii de finante, de comert sau de industrie, chiar si cand capitalul acestor companii consta in imobile);
3. bunuri mobile prin anticipatie (acele bunuri care prin natura lor sunt bunuri imobile, dar partile actului juridic le privesc ca fiind mobile, in considerarea a ceea ce vor deveni in viitor; spre exemplu, fructele si recoltele, vandute inainte de culegerea lor)."