Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INVOCARE UZUCAPIUNE - HELP !
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INVOCARE UZUCAPIUNE - HELP !

HELPPP !!!
Pentru invocarea uzucapiunii este valabila posesia de peste 30 ani asupra unui teren pentru care nu sa platit impozit, dar care sa contopit cu terenul pe care am acte, a fost tot timpul in curtea mea, am plantat pe el, am construit – binenteles fara autorizattie ca nu aveam cum sa o obtin(am si amenda pentru asta), in concluzie m-am comportat ca un adevarat proprietar.
Nu am nici un act prin care am primit in posesie terenul.

Primul pas este sa ma adresez instantei ?
Este suficient in instanta – martori-vecini, pentru dovedirea posesiei ?

CUM SE TIMBREAZA CEREREA ?

Primaria ar putea interveni cumva - ar avea vreun interes? Menztionez ca terenul nu a apartinut Primariei.

Va multumesc all !
MDA - TREBUIA SA FOLOSESC ALT CARACTER NU "X":))

Da stiu ca normal trebuie platita taxa la depunerea cererii - dar asa cum ai spus pot plati si la primul termen.

Merci din nou pentru raspunsuri . O seara placuta !
Poti plati doar daca iti este primita cererea asa netimbrata. Daca ti se spune s-o timbrezi o timbrezi inainte. Succes.

Poti plati doar daca iti este primita cererea asa netimbrata.

o trimiti prin posta si...este primita si asa netimbrata!!!
doar ca la primul termen....
am mai revenit cu o intrebare - acum pe ultima suta de metri :)

La introducerea cererii e neaparat sa numesc un parat ?
Eu nu stiu al cui ar fi putut sa fie terenul (pentru care doresc sa cer uzucapiune) inainte de anii 60'.
Sau trebuie sa chem administratia teritoriala ? Am primit de la primarie un raspun la o cerere depusa de mine in vederea comunicarii regimului juridic. Raspunsul : Terenul aflat la adresa x figureaza ca fiind in posesia " MEA".
n12345, utilizator
Poate ar fi mai bine ca la instanta sa cereti confectionare act in temeiul uzucapiunii.
hellenburgous, utilizator