avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioada determinata

Am un angajat care a fost angajat pe perioada determinata, contractul fiind prelungit deja de 3 ori; conform legii, urmatoarea modificare trebuie sa fie prelungire pe nedeterminata sau incetare CIM. Se doreste pastrarea acestuia dar tot pe perioada determinata. Intrebarea mea este urmatoarea: se poate inceta actualul contract determinat si inceperea unuia nou, cu o alta incadrare? Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: mihabucur76 , utilizator 18:10, 30 Mai 2011
as avea si eu o intrebare....am 5 salariati carora le expira cim-urile pe 01.06.2011.Peroana de la resurse umane le-a incetat contractele cu 01.06 si tot cu 01.06 le-a facut altele tot pe 3 luni.Putea sa le faca si un simplu act aditional de prelungire, dar a zis ca nici asa nu este gresit.....A procedat corect?Se intocmesc si decizii de incetare cu 56 J pentru contractele care inceteaza cu 01.06.2011, ca dansa spune ca nu mai trebuiesc facute decizii deorece salariatul lucreaza in continuare dar in baza altui contract.Si in revisal incetez cu 01.06 si noile contracte le introduc cu data de 31.05.2011 pentru incepere cu 01.06?
Multumesc
1. Se face decizii de incetare a c.i.m. ... a se vedea art.56 alin.2 C.mun. Vedeti ca art.56 lit.j C.mun. a devenit dupa republicarea Codului Muncii art.56 lit.i C.mun.

2. Incetarea se face cu data de 01.06.2011 si se inregistreaza, respectiv se transmite la aceasta data in REVISAL; c.i.m. noi se transmit prin REVISAL in 31.05.2011 , daca au data de incepere 01.06.2011.
freeelis a scris:

1. Se face decizii de incetare a c.i.m. ... a se vedea art.56 alin.2 C.mun. Vedeti ca art.56 lit.j C.mun. a devenit dupa republicarea Codului Muncii art.56 lit.i C.mun.

2. Incetarea se face cu data de 01.06.2011 si se inregistreaza, respectiv se transmite la aceasta data in REVISAL; c.i.m. noi se transmit prin REVISAL in 31.05.2011 , daca au data de incepere 01.06.2011.


Multumesc f mult dl Freeelis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca durata determinata Elssa Elssa Buna ziua, Am angajat un salariat cu contract de munca pe durata determinata apoi i s-a prelungit contractul de doua ori (deci are 2 acte aditionale pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de munca perioada determinata - prelungire noiembriesm noiembriesm Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru prelungirea CIM perioada determinata. Eu as prefera sa fac un act aditional pentru prelungire, dar am vazut ... (vezi toată discuția)
Nelamurire cim determinat ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata? determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data ... (vezi toată discuția)