Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale INTERMEDIERI FINANCIARE SI ASIGURARI pe SRL,exceptand ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

INTERMEDIERI FINANCIARE SI ASIGURARI pe SRL,exceptand broker de asigurari

Buna ziua
in ce conditii pot intermedia asigurari viata,non-viata, conform cod CAEN toata sectiunea K, pe un SRL?
Firma are ca dom principal de activitate altceva, nu asigurari
Ma incadrez in aceleasi conditii ca la infiintarea unei firme de brokeraj?
Multumesc
Pe cod CAEN 6822 societatea tip SRL cu un capital la nivelul minim prevazut de legea 31/1990 a societatilor comerciale (200 RON) , deci nu sunteti obligat sa aveti nivelul de capital al intermediarilor in asigurari (brokeri) prevazut de CSA in legea 32/2000 .

Pana nu demult , O.N.R.C impunea prin normele metodologice ca :
- denumirea societatii sa contina sintagma AGENT DE ASIGURARE, iar aceasta activitate sa fie unica (= obiect unic) pe codul 6822.

Din practica recenta am observat faptul ca se declara acest obiect , chiar si secundar potrivit hotararii asociatului/asociatilor , iar denumirea ramane la alegerea lor.
Se poate desfasura activitatea ca obiect secundar, dar va trebui autorizata.