avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale discutii juridice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

discutii juridice

care este adaosul maxim practicat de un pfa,dar de un srl ?

un srl neplatitor de tva poate tine contabilitate in partida simpla?

dintre PFA.IND NDIVIDUALA.IF AF CARE POATE ANGAJA TERTI CU CARTE DE MUNCA?
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 11:05, 28 Mai 2010
Va raspund la primele doua intrebari:

1. nu exista nicio restrictie legala asupra adaosului; el e "reglementat" de catre piata (prin legea cererii si ofertei).
2. SRL-ul, chiar "neplatitor de TVA" trebuie sa tina contabilitatea in partida dubla.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai multe intrebari oprea_rodica68 oprea_rodica68 1.ce adaos comercial maxim poate practica un pfa dar un depozit en-gros?trebuie depusa declaratie la finante ptr cota de adaos comercial practicat? 2.un srl ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva cum inregistrez marfa vanduta? Bravos Bravos Salutari! Mi-am deschis de curand un [b]pfa pe coafor, cod caen 9602[/b], cu impozit la norma de venit, [b]neplatitoare de TVA[/b], fara carte de munca in ... (vezi toată discuția)
Contabilitate in partida dubla sau simpla? mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Am avut un SRL la care tineam contabilitatea, bineinteles, in partida dubla. In a doua jumatate a anului 2014, am infiintat un PFA, pentru care am ... (vezi toată discuția)