Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene, someri si Programul Operational ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene, someri si Programul Operational pentru Dezvoltarea Resurselor Umane - reconversia profesionala prin cursuri gratuite, finantate din fondurile europene?

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva in aceasta privinta, cei de la somaj sector 2 Bucuresti sustin ca nu au fonduri pentru moment, cunoasteti intamplator si alte forme de reconversie profesionala pentru someri?

Exista posibilitatea de a urma cursuri finantate prin fondurile europene in mod gratuit?

Din programul POS DRU 2007-2013 (Programul Operational pentru Dezvoltarea Resurselor Umane) am gasit 7 Axe Prioritare, respectiv:

Axa Prioritara 1 Educatia si formarea profesionala în
sprijinul cresterii economice si dezvoltarii
societatii bazate pe cunoastere
Axa Prioritara 2 Corelarea învatarii pe tot parcursul
vietii cu piata muncii
Axa Prioritara 3 Cresterea adaptabilitatii
lucratorilor si a intreprinderilor
Axa Prioritara 4 Modernizarea Serviciului Public de Ocupare
Axa Prioritara 5 Promovarea masurilor active de ocupare
Axa Prioritara 6 Promovarea incluziunii sociale
Axa Prioritara 7 Asistenta tehnica

Eu am gasit ceva dar foarte departe de mine, in Timisoara, [ link extern ] ... .

nu ati percizat localitatea in care va aflati
Sector 2 Bucuresti