Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocatul m-a fãcut tâlhar în fața ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocatul m-a fãcut tâlhar în fața instanței!

Bună ziua. În data de 25 a avut loc o ședință, în care eram parte civilă, în calitate de reclamant, pe fond-stabilire program vizită minori. La această ședință au fost convocați 4 martori, 2 din partea mea, 2 din partea pârâtei. Unul dintre martori ai pârâtei nu s-a prezentat, iar în momentul în care președintele ședinței a întrebat de motivul neprezentării, avocatul pârâtei a afirmat că eu aș fi amenințat martorul și din cauza asta nu a venit!!!. Acest lucru însă este complet neadevărat, ulterior am vorbit și cu martorul, el negând acest lucru, la fel și pârâta. Practic avocatul a inventat acest lucru.
Și faptul de mai sus s-a consumat în fața instanței judecătorești din România!
Se poate chiar așa? Ca un cetățean al acestei țări, care nu am avut niciodată confruntări cu legea, pot fi făcut tâlhar în fața instanței și în fața mai multor oameni care erau în sală?
Vă rog să mă ajutați cu păreri, cum ar putea fi tras la răspundere acest avocat?
Să reclam la baroul local și să cer cercetare disciplinară? Să acționez în judecată? Aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta, nu prea am cunoștințe juridice (sunt economist), dar cred că asemenea cazuri nu se pot întâmpla, și dacă se întâmplă nu trebuie să rămână fără ecou!
camptour, utilizator
cercetati si vedeti in primul rand daca avocatul nu a fost mintit de catre clienta , aceste lucruri intamplindu-se frecvent, iar in caz contrar va puteti adresa baroului din care face parte avocatul
va multumesc pentru sfaturi
Atata timp cat exista dovezi in sprijinul celor relatate de dvs,chiar consemnari in jurnalul grefierului sau in incheierea de sedinta de la data desfasurarii sedintei,puteti formula impotriva respectivului avocat o sesizare la baroul din care face parte, adresata decanului acestuia.
In momentul in care avocatul respectiv,face astfel de sustineri solicitati presedintelui de complet, ca acestea sa fie consemnate in incheierea de sedinta
Radu Gabrian, Mediator
camptour a scris:

Bună ziua. În data de 25 a avut loc o ședință, în care eram parte civilă, în calitate de reclamant, pe fond-stabilire program vizită minori. La această ședință au fost convocați 4 martori, 2 din partea mea, 2 din partea pârâtei. Unul dintre martori ai pârâtei nu s-a prezentat, iar în momentul în care președintele ședinței a întrebat de motivul neprezentării, avocatul pârâtei a afirmat că eu aș fi amenințat martorul și din cauza asta nu a venit!!!. Acest lucru însă este complet neadevărat, ulterior am vorbit și cu martorul, el negând acest lucru, la fel și pârâta. Practic avocatul a inventat acest lucru.
Și faptul de mai sus s-a consumat în fața instanței judecătorești din România!
Se poate chiar așa? Ca un cetățean al acestei țări, care nu am avut niciodată confruntări cu legea, pot fi făcut tâlhar în fața instanței și în fața mai multor oameni care erau în sală?
Vă rog să mă ajutați cu păreri, cum ar putea fi tras la răspundere acest avocat?
Să reclam la baroul local și să cer cercetare disciplinară? Să acționez în judecată? Aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta, nu prea am cunoștințe juridice (sunt economist), dar cred că asemenea cazuri nu se pot întâmpla, și dacă se întâmplă nu trebuie să rămână fără ecou!

Dupa parerea mea demersurile dvs. vor ramane fara efecte.
Incercati sa rezolvati problema amiabil si sa ii explicati ce considerati.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

camptour a scris:

Bună ziua. În data de 25 a avut loc o ședință, în care eram parte civilă, în calitate de reclamant, pe fond-stabilire program vizită minori. La această ședință au fost convocați 4 martori, 2 din partea mea, 2 din partea pârâtei. Unul dintre martori ai pârâtei nu s-a prezentat, iar în momentul în care președintele ședinței a întrebat de motivul neprezentării, avocatul pârâtei a afirmat că eu aș fi amenințat martorul și din cauza asta nu a venit!!!. Acest lucru însă este complet neadevărat, ulterior am vorbit și cu martorul, el negând acest lucru, la fel și pârâta. Practic avocatul a inventat acest lucru.
Și faptul de mai sus s-a consumat în fața instanței judecătorești din România!
Se poate chiar așa? Ca un cetățean al acestei țări, care nu am avut niciodată confruntări cu legea, pot fi făcut tâlhar în fața instanței și în fața mai multor oameni care erau în sală?
Vă rog să mă ajutați cu păreri, cum ar putea fi tras la răspundere acest avocat?
Să reclam la baroul local și să cer cercetare disciplinară? Să acționez în judecată? Aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta, nu prea am cunoștințe juridice (sunt economist), dar cred că asemenea cazuri nu se pot întâmpla, și dacă se întâmplă nu trebuie să rămână fără ecou!

Dupa parerea mea demersurile dvs. vor ramane fara efecte.
Incercati sa rezolvati problema amiabil si sa ii explicati ce considerati.

Cui ar trebui sa ii explice ce considera ?