Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un sfat, va rog....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un sfat, va rog....

As vrea sa cer sfatul in urmatoarea problema. Am divortat de sotia mea acum 1 an si jumatate si in urma divortului fetita noastra in varsta de 6 ani a fost incredintata mamei . Marturisesc ca am reusit sa obtin hotararea judecatoreasca prin care am dreptul sa o vad pe fetita miercurea si duminica. Problema este ca sotia mea nu imi da fetita sa o vad decat cand vrea ea. Nu stiu ce si cum sa fac sa pot sa imi vad fetita atunci cand legea mi-a data dreptul sa o vad.In plus de asta, fetita mea este luata de la gradinita cand de un barbat cand de altul si acest lucru nu imi pica bine deloc. Fosta mea sotie sta in chirie cu fetita si se intalneste cand cu un barbat cand cu altul ceea ce nu cred ca este bine pt. fetita mea sa vada si cu toate astea legea i-a incredintat-o ei. Fetita plange ca sa stea cu mine si maica-sa nu mi-o da nici macar in zilelel cand am dreptul sa o vizitez.ce ar trebui sa fac?unde sa ma adresez? Macar sa isi respecte zilele de vizita! De 2 satamani nu mi-am vazut fetita nici macar la telefon nu mi-o da .II platesc pensia alimentara la timp , ii cumpar fetitei tot ce are nevoie si ea nu ma lasa sa vad fetita.Va rog din suflet sa ma ajutati cumva sa imi fac dreptate cumva daca este posibil in aceasta tara...va multus
cum am spus si pe celalalt topic: mergi la executorul judecatoresc.
pt cel cu dreptul de vizitare mai ai urmatoarele optiuni
1. fie sa faci o plangere penala pe art 271 C, p , nerespectarea hotararii judecatoresti, fie sa mergi la executor si sa il iei atunci cand ai dreptul , fie sa faci o noua actiune de reincredintare minor
Da, si preconstituiti-va probe: trimiteti-i in scris sa va dea fetita, vorbiti cu vecinii ei, intrebati de fetita, treceti pe la ea chiar daca la telefon va spune ca nu v-o da in ziua respectiva, vorbiti cu ea la usa, va vad vecinii... Vorbiti si cu unul dintre acei barbati, poate nu e ceea ce credeti, poate e so obtineti si probe...
Bafta multa!