Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Sunt angajata cu contract de munca norma intreaga la o societate si am obtinut venituri si din activitati independente supuse impozitarii (cu retinere la sursa 16%), pentru calculul indemnizatiei de crestere a copilului mi se iau in calcul si acestea din urma?
Trebuie sa mai platesc ceva pentru veniturile din activitati independente (sanatate, somaj, etc) ?
1.Pentru contractul de munca taxele aferente vi se retin si se vireaza automat de catre angajator.
2.Ca sa vi se ia in calcul si veniturile din activitatile independente nu este de ajuns sa vi se opreasca numai impozitul de 16 %. Pentru aceste venituri suplimentare trebuia sa incheiati un contract pe persoana fizica la sanate, somaj , pensii.Contractul este valabil de la data incheierii si nu puteti plati retroactiv .
1. Acordarea indemnizatia de CCC pana la 2 ani nu este conditionata decat de obtinerea de venituri profesionale supuse impozitarii. Adica nu trebuie sa dovediti plata contributiilor la fonduri.
2. Toate veniturile profesionale impozabile sunt luate in calculul indemnizatiei de CCC pana la 2 ani.