avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA MOSTENIRE

Buna ziua :wave:
tatal meu a murit acum 3 luni, iar acum va trebui sa incepem sa facem actele de mostenire
nu lucrez in domeniu, asa ca va rog sa ma ajutati sa pot sa-mi fac o idee, stiu ca va trebui sa vb cu un notar, dar v-as ruga inainte de asta sa ma lamuriti la niste intrebari

1. pe titlul de proprietate, mostenire de la parintii tatalui meu e trecut tata si sora lui, locuim chiar la aceeasi adresa, ei au construit o casa si fiecare mosteneste 1/2 din imobil
acum la mostenire ni se va da noua (2 fete si sotia) jumatea lui, sau va intra in discutie si sora lui? pt ca ei pe casa nu au cadastru, nimic, doar actul ala de proprietate mostenire de la parinti in care se da 1/2 la fiecare
Cel mai recent răspuns: Mihaela Hornea , Avocat 16:25, 27 Mai 2010
Dvs. veti imparti cota de 1/2 a tatalui. Matusa nu intra in discutie pentru ca ea are cota separata de 1/2.(:hm:cel putin asa am inteles, ca exista un certificat de mostenitor intre tatal dvs. si sora sa in care fiecare primeste 1/2).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o săptămână înaintea soțului ei, care are două fete. cum se împarte moștenirea mătușii mele? kalamatianos28 kalamatianos28 Buns ziua, Matusa mea a avut un apartament cumparat inainte de casatorie.S-a casatorit,iar sotul are 2 fete din alta casatorie.Din pacate matusa a murit,iar ... (vezi toată discuția)
Moștenire Jipa2017 Jipa2017 Bună ziua! Am o nelămurire. Bunicul din partea tatălui a murit acum 38 de ani. Bunica a murit anul acesta. Au avut împreună 2 copii. Tatal meu și încă ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)