Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA MOSTENIRE

Buna ziua :wave:
tatal meu a murit acum 3 luni, iar acum va trebui sa incepem sa facem actele de mostenire
nu lucrez in domeniu, asa ca va rog sa ma ajutati sa pot sa-mi fac o idee, stiu ca va trebui sa vb cu un notar, dar v-as ruga inainte de asta sa ma lamuriti la niste intrebari

1. pe titlul de proprietate, mostenire de la parintii tatalui meu e trecut tata si sora lui, locuim chiar la aceeasi adresa, ei au construit o casa si fiecare mosteneste 1/2 din imobil
acum la mostenire ni se va da noua (2 fete si sotia) jumatea lui, sau va intra in discutie si sora lui? pt ca ei pe casa nu au cadastru, nimic, doar actul ala de proprietate mostenire de la parinti in care se da 1/2 la fiecare
Dvs. veti imparti cota de 1/2 a tatalui. Matusa nu intra in discutie pentru ca ea are cota separata de 1/2.(:hm:cel putin asa am inteles, ca exista un certificat de mostenitor intre tatal dvs. si sora sa in care fiecare primeste 1/2).