avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere contraventionala

Buna ziua,

am fost inregistrat ieri de aparatul radar(de tip nou), care se afla in miscare, in localitate, cu viteza de 99km/h pe restricitie de 70km/h.
Am fost oprit de un politist care se afla in alta masina, tot el a completat si procesul verbal.
Din ce am inteles din diverse legi, doar agentul constatator, adica cel care vede viteza pe radar, poate sa-mi completeze procesul verbal.
In cazul meu, cel care a completat PV-ul a aflat viteza cu care am circulat prin statie.

Are rost sa contest PV-ul? Am sanse?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 17:15, 2 Iunie 2010
cere inregistrarea daca poti sa vezi exact cat aveai...dak nu o au poate sa duca la anularea PV...iar daca o are si asa este ca ati av 99 in localitate pe un sector de drum unde viteza maxima legal admisa era de 70 veti primi o amenda,dovada de circulatie pe 15 zile si 90 de zile carnet supendat,cu drept de examinare dupa o luna...deci ramai pieton 30 de zile...alceva nu ti se poate intampla...
bc76 a scris:

cere inregistrarea daca poti sa vezi exact cat aveai...dak nu o au poate sa duca la anularea PV...iar daca o are si asa este ca ati av 99 in localitate pe un sector de drum unde viteza maxima legal admisa era de 70 veti primi o amenda,dovada de circulatie pe 15 zile si 90 de zile carnet supendat,cu drept de examinare dupa o luna...deci ramai pieton 30 de zile...alceva nu ti se poate intampla...

Permisul de conducere ştiam că se ia doar dacă ai depăşit cu 50 km/h viteza maximă admisă pe sectorul respectiv de drum, ori aici limita maximă era de 70km/h şi omul a circulat cu 99. Dacă ai nervi tari şi timp, du-te domnule la judecătorie şi contestă pv-ul... Cere pozele, cere martori, cere atestat pentru operatorul radar. NU se ştie ce şanse poţi avea. Faptul că un miliţian a văzut viteza pe radar şi altul a completat pv-ul pică dacă au poze clare cu dumneata circulând cu 99 km/h. ªanse mari ai dacă cel care era la radar nu are atestat, sau i-a expirat, dar slabe speranţe... au cu toţii.
Ultima modificare: Marți, 1 Iunie 2010
eugen68octavian, utilizator
Contestati procesul verbal. Recapatati permisul de conducere, dar nu scapati de amenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar AlexCucu AlexCucu Buna seara, Astazi 21.07.2013, am fost oprit in localitatea Targoviste si amendat pentru viteza. Am fost amendat cu 720 de ron, (360 in 24 de ore) pentru ... (vezi toată discuția)
Motiv contestatie pv contraventie - amenda radar Alex Miºa Alex Miºa Am fost inregistrat de aparatul radar circuland in localitate cu 65 km/h si sanctionat cu amenda si 2 puncte de penalizare. Nu am avut obiectiuni, asta este, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . am și eu o întrebare . am fost oprit de un echipaj ... Brunetul82 Brunetul82 Buna ziua . Am și eu o întrebare . Am fost oprit de un echipaj de poliție pe drumul de centura cu viteza de 101 km . Pe acest sector in momentul de față ... (vezi toată discuția)