Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restructurare credit persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restructurare credit persoana fizica

Buna ziua,
Am si eu o problema,
Am un credit bancar de nevoi personale (deci fara ipoteca), iar in noile conditii economice din Romania, nu mai reusesc sa platesc ratele.
As dori sa merg la banca sa solicit o restructurare a creditului, pe o perioada mai mare si cu reducerea dobanzilor.
Exista vreo lege care reglementeaza acest lucru si care sa determine bancile sa accepte aceasta restructurare.
Va multumesc anticipat pentru sprijin
Deocamdata nu exista nici o lege, era vorba sa se adopte legea falimentului personal, dar s-a mentionat in scrisoarea catre FMI ca deocamdata guvernul se angajeaza sa nu o promulge.

Deci, ramane la aprecierea celor de la banca. Orice e posibil.
De mentionat ca unele banci chiar propun refinantarea. Depinde de banca. Merita sa incercati, oricum nu aveti ce pierde.