avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restructurare credit persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restructurare credit persoana fizica

Buna ziua,
Am si eu o problema,
Am un credit bancar de nevoi personale (deci fara ipoteca), iar in noile conditii economice din Romania, nu mai reusesc sa platesc ratele.
As dori sa merg la banca sa solicit o restructurare a creditului, pe o perioada mai mare si cu reducerea dobanzilor.
Exista vreo lege care reglementeaza acest lucru si care sa determine bancile sa accepte aceasta restructurare.
Va multumesc anticipat pentru sprijin
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 20:47, 27 Mai 2010
Deocamdata nu exista nici o lege, era vorba sa se adopte legea falimentului personal, dar s-a mentionat in scrisoarea catre FMI ca deocamdata guvernul se angajeaza sa nu o promulge.

Deci, ramane la aprecierea celor de la banca. Orice e posibil.
De mentionat ca unele banci chiar propun refinantarea. Depinde de banca. Merita sa incercati, oricum nu aveti ce pierde.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credite bancare avramut loredana avramut loredana Am 2 credite: unul de nevoi personale in valoare de 10000 pe 10 ani si unul ipotecare de 28000 pe 40 ani ambele in euro si ambele variabile. La cel de nevoi ... (vezi toată discuția)
Faliment in caz de ipoteca rang ii luminigeorgia luminigeorgia buna ziua. va descriu o problema mai delicata in speranta ca voi afla niste informatii utile. in 2008 am luat un apartament cu credit ipotecar (banca1). in ... (vezi toată discuția)
Proiect - limitare credite consum carmenbucur carmenbucur Buna ziua, as dori o lamurire: limitarea aceea la maxim 5 ani se refera la toate creditele? Adica inclusiv credite de nevoi personale in lei? Intreb ... (vezi toată discuția)