Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... antrebare an legatura cu plecarea an alta tara a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

antrebare an legatura cu plecarea an alta tara a copiilor ramasi an grija mamei dupa divort

am o fetita de 10 ani dintr-o casatorie anterioara si mai am un baiat de 1 si 4luni cu barbatul cu care stau acuma dar nu sant casatorita cu el.Daca vreau sa plec din tara cu copiii am nevoie de aprobare din partea tatilor
In ceea ce priveste primul copil- fetita de 10 ani, presupunand ca aveti deja o hotararea de incredintare definitiva si irevocabila de incredintare a acesteia, nu aveti nevoie de acordul fostului sot la parasirea tarii.
In ceea ce priveste al doilea copil, trebuie sa aveti o hotarare de incredintare minor catre dvs. , la fel care sa fie definitiva si irevocabila, pentru ca in sens contrar va trebuie acordul lui dat printr-o procura la parasirea tarii si asta presupunand situatia in care copilul este recunoscut de tata.
Cat priveste primul copil, care inteleg ca este incredintat spre crstere si educare catre dvs., nu aveti nevoie de consimtamantul fostului sot. Aveti nevoie doar de sentinta de divort legalizata.
Cat priveste cel de-al doilea copil,, daca pe certificatul de nastere apare la rubrica tata apare actual dvs. concubin, veti avea nevoie de declaratie notariala din partea acestuia.
da fetita a-mi este ancredintata mie ,iar baiatu este recunoscut de tata care momentan este an germania.Deci am nevoie de o procura din partea tatalui ca sa pot pleca si eu an germania cu tot cu baiat
cimpan_elena, utilizator
Exact, aceasta era ideea.Daca aveati acea hotarare de incredintare de care va vorbeam mai sus, nu aveati nevoie de procura, cum insa inteleg ca nu o aveti, va trebuie procura.