Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

va rog sa ma ajutati

am o fetita din prima casatorie care ami este ancredintata mie dupa divort si mai am un baietel din alta relatie care este pe numele tatalui fiind recunoscut de tata tatal fiind plecat din tara Acuma doresc sa plec la tatal baiatului ampreuna cu copiii am nevoie de pasaport tatasl fiind an germania
Pentru fiecare dintre cei doi copii aveti nevoie de pasaport pentru trecerea frontierei.
Pentru modul in care puteti intra in posesia acestor pasapoarte studiati Legea nr. 248 din 20 iulie 2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, in special articolele 17 si 30. Succes!
pt fetita nu va trebuie procura,doar pasaport si sa aveti la dvs hotararea de divort, iar pt baiat, procura de la tata si pt a-i face pasaport si pt a iesi din tara. tatal, poate da declaratiile la consulat, in germania