Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pentru apleca impreuna cu copilul in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pentru apleca impreuna cu copilul in concediu

sunt o mama divortata ,posesoare a unei hotarari def si irev de divort ,prin care copilul meu de 12 ani imi este incredintat.ca sa plec in vacanta in turcia ,impreuna cu fetita am nevoie de procura de la fostul sot?daca da in ce consta aceasta?
Daca aveti custodia copilului prin hotarare judecatoreasca, nu mai aveti nevoie de acordul nimanui pentru a parasi tara, ci numai pasaport pentru copil.
fetita are pasaport iar in hotarare scrie clar "incredinteaza reclamantei spre crestere si educare pe minora ....'' si totusi anul trecut am asteptat aproape o ora la granita cu bulgaria sau le-a trebuit atat pentru a descifra stampilele de pe hotarare.
Verificarile sunt minutioase cand este vorba de minori.
Poate o traducere a hotararii intr-o limba de circulatie internationala va scurta timpul de asteptare pentru verificari.
Succes
L.C.