Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata intretineri daca minorul locuieste pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata intretineri daca minorul locuieste pe perioada vacantei de vara cu cel care plateste

asadar , situatia mea este aceasta... daca eu ìi platesc intretinerea,dar peste 2 saptamani si pe toata perioada de vara pina la inceperea noului an scolar va locui cu mine ,legal sint obligata sa-i platesc intretinerea tatalui pentru lunile iunie, iulie, august?? va multumesc
Daca minorul locuieste temporar in alta parte decat domiciliul parintelui care il ingrijeste, nu se vor mai achita cheltuieli de intretinere doar daca se face cerere in scest sens de scoatere pe perioada mentionata de la calculul efectuat de asocietatie, in caz contrar veti fi obligati la plata sumei calculata de asocietatie.
Cerereea se va depune la asocietatie
Intrebarea doamnei cred ca face referire la plata pensiei alimentare si nu la intretinerea de la asociatia de locatari/proprietari.
intradevar , intrebarea mea face riferire la plata pensiei alimentare...
Pe perioada in care minorul se afla la dv., nu mai sunteti obligat a achita pensia de intretinere in favoarea minorului dar trebuie sa aveti o dovada a prezentei minorului la dv. in perioada respectiva pentru a nu avea neplacerea de a fi facuta plangere impotriva dv. pentru abandon de familie. ;)
cora2006 a scris:

Pe perioada in care minorul se afla la dv., nu mai sunteti obligat a achita pensia de intretinere in favoarea minorului dar trebuie sa aveti o dovada a prezentei minorului la dv. in perioada respectiva pentru a nu avea neplacerea de a fi facuta plangere impotriva dv. pentru abandon de familie. ;)

In baza la ce?

de exemplu...daca minorul sta conf unei hotarari judecatoresti pe parcursul lunii august la parintele care este obligat la plata pensiei de intretinere...el nu va mai trebui sa achite suma aferenta lunii respective??

care sunt considerentele legale?