Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata intretineri daca minorul locuieste pe perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata intretineri daca minorul locuieste pe perioada vacantei de vara cu cel care plateste

asadar , situatia mea este aceasta... daca eu ìi platesc intretinerea,dar peste 2 saptamani si pe toata perioada de vara pina la inceperea noului an scolar va locui cu mine ,legal sint obligata sa-i platesc intretinerea tatalui pentru lunile iunie, iulie, august?? va multumesc
Va multumesc mult pentru ajutorul acordat, avocatului Lascoschi, avocatului Cora si a domnului Marat... doar acum am reusit sa ma conectez si incerc sa spun mai amanuntit cum sta situatia... nu stiu cit este di legal sau conform legii modul in care platesc pensia alimentara fiului meu de 13 ani, care momentan locuieste cu tatal in italia si pensia alimentara o trimit in romania la bunicii din partea tatalui(fiind in italia si eu).. tin sa precizez caci copilul este dat per ingrijire bunicilor din partea tatalui in urma divortului intre mine si fostul meu sot,dar de foarte multe ori aveam impresia caci divortul era intre mine si fosti socri,caci fostul sot nu a avut nici avocat si nici nu a imputernicit pe parintii sai la un notar sa-l reprezinte la divort. Dar cu toate acestea au facut ceea ce au vrut ei, eu avind avocat,caci divortul l-am inaintat eu, copilul l-am lasat in ingrijirea mamei mele prin imputernicire la notar caci ma asteptam sa ma dea la abandon de familie,iar la a doua dezbatere de la divort in sala judecatoreasca instanta a zis caci copilul ramine in ingrijirea mamei si in consecinza la mama mea ,dar cu toate acestea surpriza am avuto cind a sosit sentinta scrisa cu nici un drept de apel ,ca copilul ramine spre ingrijirea bunicilor din partea tatalui ca au mai buna situatie materiala si casa mai mare decit a mamei mele..dar sa revin la PLATA PENSIEI ALIMENTARE.. de 2 ani fiul meu locuieste in italia cu tatal ,si chiar daca pe linga pensia alimentara ce o trimit in romania, la cresterea copilului aici contribui eu , chiar fiind la o distanta destul de mare la sedintele cu parinti de la scoala merg eu caci pe tatal prea putin il intereseaza , haine si cele necesare pentru scoala in mare parte le cumpar eu, iar acum avind 13 ani nu mai vrea ca in vacanta de vara sa se intoarca in romania si insista sa vina sa stea cu mine de tot deoarece nu vrea sa mai stea cu tatal lui...Problema mea acum este ca pe hotarirea instantei nu specifica un program de visita sau perioada cind fiul meu va sta cu mine, specifica doar plata LUNAR..Si in vacanta de iarna a fost la mine pentru 2 saptamini,iar acum va sta pina in septembrie cind va incepe un nou an de scoala..m-am informat cum as putea face sa il i-au cu mine, dar raspunsul nu a fost positiv,deoarece chiar daca eu merg in romania si deschid un proces de reincredintare al minorului, pina cind acesta nu va avea 16 ani fara acordul tatalui nu va putea sa vina cu mine in afara tari si tatal sustine ca nu o sa-mi dea semnatura caci eu trebuie sa-i platesc intretinerea.. ABSURD dar ADEVARAT.. el si parinti sai sint oameni instariti cu foarte multi bani si cunostinte pe la toate judecatoriile asadar orice as face eu nu cred ca o sa am vreo sansa, si acum atit mie cit si fiului meu care isi doreste foarte mult sa stea cu mine nu ne mai ramine decit speranta ca inca vreo 3 ani vor mai trece si atunci va putea decide singur si cuvintul lui va fi ascultat in fata unei instante .. voi reveni cu amanunte daca sint nelamuriri in ceea ce am scris, si azi voi cere mamei mele sa imi citeasca din nou la telefon toate sentintele , caci sint 3( sentinte pentru pensia alimentara caci au tot cerut majorare si eu tot platesc)... va multumesc pentru rabdarea si ajutorul acordat!
...tin sa mai precizez ca aici de la scoala mi-au spus ca ei m-ar putea ajuta sa-l i-au pe fiul meu cu mine prin asistenta sociala,ei declarind ca tatal nu se ingrijeste de educatia lui si profesori cit si directorul scolii sint la cunostinta cu dorinta copilului de a locui cu mine, dar din pacate nu am inca citadinanta italiana, imi mai lipsesc 2 ani pina sa o pot cere .. as mai avea o ingrijorare , neffind scris in sentinta de divort , perioada in care fiul meu sta cu mine , este conform leggi ca el sa stea cu mine? tatal sau il lasa sa vina deoarece copilul este destul de mare ca sa insiste , dar nu am nimic in scris sau hotarit de o instanta acest lucru.. sint foarte ingindurata, nici nu stiu ce cale as putea lua pentru binele fiului meu..
Marat Safin a scris:

uel, de regula instantele acorda sumele sau cotele LUNAR si fac clar abstractie de programele de vizita, exceptiile fiind rare, iar cititoarea care a lansat dilema nu trebuie decat sa se uite ce scrie EXACT in hotararea dansei...daca nu scrie LUNAR atunci da, poate fi exceptata si intepretata ca fiind suspendabila plata respectiva..daca e precizat insa..atunci vrea, nu vrea trebuie platit chiar daca copii stau la dansa...

doamna nu s-a mai obosit sa ne confirme detaliu iar noi ne pierdem in presupuneri si generalizari cvasi-irelevante

in sine pare o anomalie programul prezentat in exemplul ei, dar in fine...am vazut decizii si mai ciudate...

..... sint ferm convinsa caci pe sentinta nu scrie nici program de visita si nici vreo perioada in care o sa stea cu mine, de aici si ingrijorarea mea..
Este clar ca aveti elementele necesare sa cereti de urgenta reincredintarea copilului si in subsidiar un program adecvat de vizite, cu atat mai mult ca si minorul si celalat parinte se afla in Italia. Sigur, pana la solutionare s-ar putea sa dureze, dar nu sunteti lipsita de sansa unui program civilizat. Pana atunci strangeti toate probele posibile sa atestati locatia copilului, felul in care va ingrijiti material de el, timpul care il petrece in mod real cu dvs (martori, inscrisuri, orice).

Nu are sens sa asteptati 3 ani.

PS: observ din declaratiile dvs, ca baiatul dvs doreste sa stea cu dvs...el poate fi audiat in cadrul procesului iar judecatorii nu pot face abstractie de dorintele lui. In plus, pe termen lung copilul va aprecia eforturile dvs si va intelege sacrificile facute. Mult succes!