Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stabilirea valori daunelor interese ,
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stabilirea valori daunelor interese ,

V-as solicita cum se calculeaza daunele interese.care nu provin din obligatii contractuale, ci din actul juridic declarat fals
Pe surt. In 1950 s-a nationlizat o proprietate formata din 2 parcele topo alaturate.
Pe o parcela este un bun imobil-cladire cu curtea aferenta si pe parcela alaturata este o gradina. Acestea au fost la ora etatizari inscrise in fila de CF.
Precizez ca pe gradina exista 2 corpuri de cladire(B si C) extratabulare,la care fostul proprietar avea autorizatie de edificare, dar care nu a reusit sa le inscrie in fila de cf pana in 1990. In 1994 fostul proprietar deschide o actiune in justitie impotriva Statului(Consiliul local al municipiului) pentru restituirea proprietatii nationalizate.In 1996 fostul proprietar noteaza in fila de CF actiunea respectiva.In timpul procesului, fostul ICRAL instraineaza la chiriasi o parte din ap.existente in cladirea principala(corpul A)Intre timp unul din chiriasi obtine prin diferite mijloace dreptul de-a cumpara pe langa un apartament din corpul A si un ap.din corpul B
( aflat pe parcela-gradina) Deoarece ap.respectiv nu exista scripic in fila de CF,respectivul chirias deschide o actiune in constatare impotriva primariei si ICRAL-lui si optine o sentinta favorabila ,al carei continut a fost modificat in considerente si in dispozitiv.Precizez ca cele 2 parcele cadastrale aveau nr. fila de carte funciara diferite.Fostul proprietar a descoperit falsul din sentinta acum 9 luni si a deschis o actiune in constatare a nulitatii absolute a sentintei respectiva
impotriva partilor din procesul in cauza prin inscrierea in fals si a verificari de scripte.cu restabilirea situatie anterioare.(petitul principal)Iar ca actiune accesiorie acordarea de daune interese pentru prejudiciu produs
-efectele actului juridic fals
-obligativitatea partii vatamate de a intenta actiuni in justitie,pentru recuperarea prejudiciului produs
-diminuarea patrimoniului cu 2/3 din total.
-bunurile ce faceau obiectul acestui patrimoniu s-au instrainat
-culegerea fructelor civile.
-valoarea de piata a patrimoniului diminuat
1.Este o valoare pecuniara lasata la aprecierea celui care o solicita.
2.Se stabileste de catre instanta
3.Se stabileste prin expertiza tehnico- contabila-financiara judiciara
va multumesc anticipat.
se stabileste prin expertiza, expertul fiind desemnat de instanta
~ Conținut șters la cerere ~