avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde se incadreaza situatia?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde se incadreaza situatia?

Buna ziua!!!
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar as avea nevoie de ajutor.

In primul rand, unde se incadreaza fapta: am fost batut,( de la spate au venit baietii, fara motiv),(motivul l-am aflat mai tarziu acela ca au baut in camin si vroiau sa bata pe cineva asa ca au iesit pe strada asteptand persoana "norocoasa", in declaratie ei mintind). Am fost lovit numai in cap de 2-3 persoane, la un moment dat cazand la pamant ramand inconstient cateva minute pana a venit prima patrula de politie. cea care ia si speriat, iar persoana care mai era cu mine si a scapat mi-a spus ca am fost lovit cu picioarele in cap si dupa ce am ramas jos inconstient. Martori se pare ca au fost mai multi, chiar paznicul de la caminul lor, dar nimeni nu vrea sa se implice.

In al 2-lea rand: medicul legist mi-a dat doar 8-9 zile de recuperare, exact ca prietenul care era cu mine (acesta avand doar ochiul putin vanat), eu avand urmatoarele( acestea info fiind luate de pe fisele primite de la spitalul judetean - de la urgente unde am fost dus de SMURD):
- hematom periorbitar drept si epicranian occipito-temporal drept.
- fractura coronara 21
- contuzie forte....sincer nu-mi dau seama daca se refera la cap(nu-nteleg scrisul), dar am avut capul spart fiind cusut, de unde am pierdut si destul sange:)

Acum am mia multe intrebari la care v-as ruga daca se poate sa-mi raspundeti:). chiar nu stiu ce sa fac:
1. Unde se incadreaza fapta lor cu 8-9 zile de recuperare pt mine si de ce sunt pasibili?
2. De ce a spus achetatorul ca nu conteaza faptul ca au avut alt motiv decat cel declarat:)?
3. De ce, desi am fost la medicul legist in aceeasi zi cu prietenul care era cu mine, el a primit raspunsul cu 2 saptamani mai devreme, eu primindu-l acum 2 zile(peste o luna din momentul in care am fost la cab medico-legal), si totusi avem acelasi numar de zile de recuperare (eu n-am putut sa deschid ochiul pentru o saptamana el neavand chiar mai nimic)?
4. Este posibil ca anchetatorul sau medicul legist sa fi acceptat un mic "bonus"?
5. As putea face o contraexpertiza? Cat ar dura pana la aflarea rezultatelor? Cam ce as putea scoate de la baietii care m-au batut?

Nu stiu ce sa mai cred!!! nu cred ca este foarte normal sa fii atacat de la spate, fara motiv. fara sa ai posibilitatea de-a te apara! N-am mentionat ca am trecut pe langa ei fara a avea de-a schimba vreo vorba cu ei, nici macar nu ne-am uitat la ei, si de-abia dupa 50-100 de m au venit in fuga de la spate!!!

Imi cer scuze daca nu am fost foarte coerent, concis, clar. Va rog foarte mult sa ma ajuti daca este posibil cu indrumari si sfaturi!!!
VA MULTUMESC ANTICIPAT
1. Daca aveti 8-9 zile de ingrijiri medicale fapta pentru care
raspund atacatorii este infractiunea de lovire prevazuta de art. 180
C.pen.
Daca nr. de ingijiri medicale depasea 20 de zile era vorba de infractiunea
de vatamare corporala prevazuta de art. 181 C.pen.
2.A spus asa pentru fapta exista si invinuititi raspund indiferent
de motivul pe care l-au avut.
3.Daca aveti nemultumiri faceti o se sizare la Colegiul medicilor.
4.E posibil orice.
5.Puteti cere o expertiza medico-legala, dar va trebuie acte medicale
care sa ateste ca atia avut o situatie mai grava.

Sfatul meu este sa faceti plangere faptuitorilor in termenul de 60
de zile, intrucat daca trece acest termen, faptuitorii nu mai raspund penal.
Formualti si cerere de constituire parte civila prin care solicitati
daune materiale si morale al caror cuantum ils tqabiliti dvs
Va multumesc pentru raspunsuri! Inca nu sunt sigur de ce voi face, saptamana viitoare ar trebui sa ne intalnim la politie sa ajungem la intelegere:)
Aveti posibilitatea legala ,sa contestati concluziile certificatului medical la la Comisia Nataionala de Avizare a INML Prof.Dr.M.Minovici.
Incadrarea juridica este loviri si alte violente,conf.art.180 c.pen.
Ce s-a petrecut la medic sau la anchetator,daca s-a petrecut ceva,nimeni dintre noi nu poate previziona.
Exista multe posibilitati...
Este adevarat ca trebuie sa am 10 zile de recuperare ca sa fie caz penal? Apare fapta in cazierul lor?
Este vorba despre numarul de zile de ingrijiri medicale,nu de:"recuperare" acordate prin certificat medico-legal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare certificat medico- legal vvaassiillee vvaassiillee Neacordare de prioritate in intersectie, accident cu vatamari corporale(lovire la cap). Victima merge la spital acuzand dureri la cap, investigatii la urgente, ... (vezi toată discuția)
Mi-am batut prietena shi ea s-a dus la politzie ... help ! yooohooo yooohooo Am batut-o ... shi`a luat certificat medico-legal de 9 zile shi a stat in spital 3-4 zile ... am primit o citatzie sa ma prezint la politzie ... scrie nr de ... (vezi toată discuția)
Intrare prin efractie si agresiune asupra locatarului!!!!!! cristhynne78 cristhynne78 Buna ziua!!!Astazi am trait un cosmar...o vecina a intrat la mine in casa si m-a batut in urma unor altercatii verbale mai vechi....am depus o plangere la ... (vezi toată discuția)