avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... trebuie taxa jud. pt orice inscris depus la dosar?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

trebuie taxa jud. pt orice inscris depus la dosar?

fiul meu are un dosar penal pt delapidare.
motiv pt care judecatoria a gasit de cuviinta sa-mi puna sechestru pe apartament desi fiul nu este coproprietar si era major cand a comis fapta.
desi procesul nu s-a incheiat.
La sfatul cuiva de pe site am trimis prin posta (cu raspuns de primire) o intampinare atasand copie dupa contractul de casa printre altele.
Am trimis si o cerere prin care ceream introducerea la dosarul fiului a intampinarii.
Intrebarea mea este daca trebuia sa platesc vreo taxa judiciara sau timbru judiciar pt aceasta?
multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:03, 29 Mai 2010
In dosare penale nu se plateste taxa de timbru.
Intampinare se depune numai in dsoare civile.
In acest dosar puteati trimite un memoriu cu
acte doveditoare privind proprietatea apartamentului.
Impotriva unei masuri asiguratorii luate si a modului de aducere la indeplinire a acesteia , inculpatul, partea responsabile civilmente precum si orice alta persoana interesata poate formula plangere procurorului sau instantei de judecata, in orice faza a procesului penal.
Hotararea instantei de judecata poate fi atacata separat cu recurs, dar recursul nu suspenda executarea.
Dupa solutionarea definitiva a procesului penal, daca nu s-a facut plangerea impotriva aducerii la indeplinire a masurii asuguratorii, se poate face contestatie potrivit legii civile.
Ati fost indrumat gresit.In penal nu avem intampinari si nici taxe de timbru.
Consultati avocat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Mai 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator taviflavi taviflavi Cat poate dura sechestrul asigurator deja am casa si masina sechestrate de 1 an si 6 luni si nici macar nu a aparut rechizitoriul. Am fost prins cu tigari de ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator cuptor cuptor cineva are un prejudiciu de 10.000 RONI;Ptr aceasta suma s-a pus sechestru pe un apartament!?Este posibil asa ceva(legal)? si ce cai de atac sunt,unde se poate ... (vezi toată discuția)
Se plateste taxa judiciara de timbru si timbru judiciar intr-un proces penal pe latura civila? outlander outlander Buna ziua As dori sa va intreb daca se plateste taxa judiciara de timbru si timbru judiciar intr-un proces penal pe latura civila? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)