Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sechestru asigurator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sechestru asigurator

cineva are un prejudiciu de 10.000 RONI;Ptr aceasta suma s-a pus sechestru pe un apartament!?Este posibil asa ceva(legal)? si ce cai de atac sunt,unde se poate depune o contestatie,in ce termen si daca este posibil fara avocat,deoarece resursele mele financiare sunt foarte restranse;multumesc
Măsurile asigurătorii, restituirea lucrurilor şi restabilirea situaţiei anterioare săvârşirii infracţiunii
Art. 168
Contestarea măsurii asigurătorii
În contra măsurii asigurătorii luate şi a modului de aducere la îndeplinire a acesteia, învinuitul sau inculpatul, partea responsabilă civilmente, precum şi orice altă persoană interesată se pot plânge procurorului sau instanţei de judecată, în orice fază a procesului penal.
Hotărârea instanţei de judecată poate fi atacată separat cu recurs. Recursul nu suspendă executarea.
După soluţionarea definitivă a procesului penal, dacă nu s-a făcut plângere împotriva aducerii la îndeplinire a măsurii asigurătorii, se poate face contestaţie potrivit legii civile.

In mod normal daca invinuitul/inculpatul nu detine alte bunuri, se poate pune sechestru si pe imobil pt sume mai mici.
Filip Alexandru, utilizator
este legal si nu conteaza suma pentru care s-a cerut aceatsa masura.
Este sechestru asigurator/judiciar sau doar s-a inscris o somatie in CF? in primele 2 cazuri puteti ataca cu recurs (daca sunteti in termen) sau va judecati in continuare pe cererea principala iar in ultimul caz contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta de actul de executare contestat. Se poate depune si fara avocat.
buna ziua,
imi poate spune cineva cum fac rost de o fisa din care sa rezulte ce bunuri detine o societate? as vrea sa fac sechestru asigurator, dar nu stiu ce bunuri detine.