Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamurire cu privire la viitoarea pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamurire cu privire la viitoarea pensie militara

Buna ziua. Va rog mult sa ma lamuriti ce inseamna ca la data intrării în vigoare a “Legii privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor”, pensiile militare de serviciu anticipate şi anticipate parţiale devin pensii pentru limită de vârstă în înţelesul Legii nr.19/2000. Ce implica asta? Va multumesc.
Inseamna, practic, desfiintarea sistemului militar de pensii. Toate pensiile militare vor fi recalculate conform principiilor Legii nr. 19/2000 si vor deveni pensii ale sistemului public de pensii.