avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamurire cu privire la viitoarea pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamurire cu privire la viitoarea pensie militara

Buna ziua. Va rog mult sa ma lamuriti ce inseamna ca la data intrării în vigoare a “Legii privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor”, pensiile militare de serviciu anticipate şi anticipate parţiale devin pensii pentru limită de vârstă în înţelesul Legii nr.19/2000. Ce implica asta? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:03, 30 Mai 2010
Inseamna, practic, desfiintarea sistemului militar de pensii. Toate pensiile militare vor fi recalculate conform principiilor Legii nr. 19/2000 si vor deveni pensii ale sistemului public de pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie militara ionioneforie ionioneforie Stimati domni, Speta mea se prezinta astfel: - in luna martie 1999, am incetat raporturile de serviciu cu Inspectoratul Judetean de Politie ... (vezi toată discuția)
Legea privind sistemul unitar de pensii publice: plata pensiei se suspenda... forgi forgi va solicit un punct de vedere in legatura cu legea pensiilor unitare,proaspat promulgata.ma intereseaza in mod special art.114-(1),lit b al legii, cum se ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei militare romulanum romulanum Am iesit la pensie militara anticipata in anul 2005 la 39 de ani si de atunci pana acuma am lucrat in viata civila .Vechimea care o am pana acuma in viata ... (vezi toată discuția)