Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declarare apel inainte de comunicarea hotararii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Declarare apel inainte de comunicarea hotararii

Am inteles ca pot declara apel improtriva incheierii sedintei din data X, intr-un dosar pentru stabilirea programului de vizitare a unui copil, precizand ca voi motiva apelul dupa comunicarea hotarii judecatoresti.
Intrebarile mele sunt:
- in ce termen trebuie motivat apelul, in cate zile de la comunicarea hotararii judecatoresti
- cand trebuie achitata taxa pentru acest apel si depusa la dosar
- care este valoarea acestei taxe + timbru judiciar
Va multumesc, m-ati lamurit in privinta termenelor.

Sunt inca confuza de ce Tribunalul foloseste intr-o hotarare urmatoare exprimare: "S-a luat in considerare apelul civil formulat de apelantul X" iar Curtea de Apel se exprima astfel: ' S-a luat in examinare recursul civil formulat de reclamantul Y'. De aceea am crezut ca atac hotararea Judecatoriei cu apel iar hotararea Tribunalului cu recurs. Unde gresesc in logica mea?
Unele hotarari se ataca doar cu recurs iar altele si cu apel si cu recurs.
Daca instanta de fond este Judecatoria, Tribunalul va judeca apelurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de Judecatorie care se ataca cu apel dar si recursurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de Judecatorie care pot fi atacate doar cu recurs.
Va redau mai jos dispozitiile legale ce reglementeaza competenta materiala a instantelor conform Codului de procedura civila:
Art. 1. - Judecătoriile judecă:
1. în primă instanţă, toate procesele şi cererile în afară de cele date de lege în competenţa altor instanţe;
2. plângerile împotriva hotărârilor autorităţilor administraţiei publice cu activitate jurisdicţională şi ale altor organe cu astfel de activitate, în cazurile prevăzute de lege;
3. în orice alte materii date prin lege în competenţa lor.
Art. 2. - Tribunalul judecă:
1. în primă instanţă:
a) procesele şi cererile în materie comercială al căror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum şi procesele şi cererile în această materie al căror obiect este neevaluabil în bani;
b) procesele şi cererile în materie civilă al căror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu excepţia cererilor de împărţeală judiciară, a cererilor în materia succesorală, a cererilor neevaluabile în bani şi a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, după caz, posesorii, formulate de terţii vătămaţi în drepturile lor prin aplicarea legilor în materia fondului funciar;
c) conflictele de muncă, cu excepţia celor date prin lege în competenţa altor instanţe;
d) procesele şi cererile în materie de contencios administrativ, în afară de cele date în competenţa curţilor de apel;
e) procesele şi cererile în materie de creaţie intelectuală şi de proprietate industrială;
f) procesele şi cererile în materie de expropriere;
g) cererile pentru încuviinţarea, nulitatea sau desfacerea adopţiei;
h) cererile pentru repararea prejudiciilor cauzate prin erori judiciare săvârşite în procesele penale;
i) cererile pentru recunoaşterea, precum şi cele pentru încuviinţarea executării silite a hotărârilor date în ţări străine;
2. ca instanţe de apel, apelurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii în primă instanţă;
3. ca instanţe de recurs, recursurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de judecătorii, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului;
4. în orice alte materii date prin lege în competenţa lor.
Art. 3. - Curţile de apel judecă:
1. în primă instanţă, procesele şi cererile în materie de contencios administrativ privind actele autorităţilor şi instituţiilor centrale;
2. ca instanţe de apel, apelurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de tribunale în primă instanţă;
3. ca instanţe de recurs, recursurile declarate împotriva hotărârilor pronunţate de tribunale în apel sau împotriva hotărârilor pronunţate în primă instanţă de tribunale, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului, precum şi în orice alte cazuri expres prevăzute de lege;
4. în orice alte materii date prin lege în competenţa lor.
Art. 4. - Curtea Supremă de Justiţie judecă:
1. recursurile declarate împotriva hotărârilor curţilor de apel şi a altor hotărâri, în cazurile prevăzute de lege;
2. recursurile în interesul legii;
..........................
4. în orice alte materii date prin lege în competenţa sa.
;)