avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis romanesc suspendat in Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis romanesc suspendat in Italia

am permisul romanesc suspendat in italia ptr conducere sub influenta bauturilor alcoolice si as dori sa stiu daca am voie sa circul pe teritoriul Romaniei Mentionez ca nu am predat permisul si l-am declarat pierdut Sunt rezident in Italia #-o
Doar de la politia rutiera puteti afla.
Dar vedeti cum faceti sa nu va autodenuntati.
Aveti si acest drept...fara a exista insa aceasta obligatie...
Nu aveti voie sa conduceti intrucat dvs.aveti dreptul de a conduce suspendat ci nu permisul de conducere(cartonasul).
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar de la politia rutiera puteti afla.
Dar vedeti cum faceti sa nu va autodenuntati.
Aveti si acest drept...fara a exista insa aceasta obligatie...



Autodenuntare pentru ce ?
In Italia a savarsit o contraventie si deja permisul a fost suspendat de autoritatile italiene
Politia rutiera romana poate cere detalii de la colegii din politia rutiera italiana...
Totusi, nu cred ca ar avea dreptul de a conduce suspendat si in Romania.
Ar fi interesant de studiat, dar inseamna sa se mearga in primul rand la politie pentru a afla punctul lor de vedere si...temeiul legal...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Politia rutiera romana poate cere detalii de la colegii din politia rutiera italiana...
Totusi, nu cred ca ar avea dreptul de a conduce suspendat si in Romania.
Ar fi interesant de studiat, dar inseamna sa se mearga in primul rand la politie pentru a afla punctul lor de vedere si...temeiul legal...

avocat Claudiu Lascoschi


In mod legal,fiind o contraventie savarsita in spatiul UE,sanctiunea se comunica,iar politia roaman,nu are altceva de facut decat sa o puna in aplicare.
De altfel,fiind vorba despre o suspendare,permisul de conducere a fost ridicat de politia italiana

Alte discuții în legătură

Permis italian suspendat în românia Gicu2988 Gicu2988 Mi sa suspdat permisul de conducere italian pe 30zile in romania , mil vor trimite peste 30zile sau trebuie eu sa ma duc sa il iau? politistu mi a zis am ... (vezi toată discuția)
Predare permis in termen de 15 zile clientX clientX Conform legislatiei rutiere \"in tremen de 15 zile trebuie predat permisul de conducere la serviciul politiei rutiere CARE IL ARE IN EVIDENTA\" In cazul unui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, intrebarea este urmatoarea: daca unui cetatean italian ... carmenoros70 carmenoros70 Buna ziua, intrebarea este urmatoarea: daca unui cetatean italian i-a fost retinut permisul de conducere in Romania pentru 90 de zile, daca solicita ... (vezi toată discuția)