Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurari casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurari casco

vreau si eu sa stiu daca ma puteti ajuta,in cat timp de la depunerea cererii de despagubire la dosar trebuie sa fiu platit de catre asigurator in cazul unei polite casco?
ms mult;)
Va sfatuiesc sa studiati cu atentie conditiile de asigurare primite o data cu polita CASCO. Acolo este prevazut acest termen, de obicei la capitolul "Stabilirea si plata despagubirilor" - formularea depinde in functie de societatea de asigurari la care aveti polita, dar cam toate societatile au o clauza de genul "Despăgubirea va fi achitată în decurs de x zile lucrătoare de la data când au fost depuse la Asigurător toate documentele solicitate de acesta pentru stabilirea obligaţiei de plată, din punct de vedere al temeiniciei solicitării despăgubirii şi al mărimii acesteia."
In general cam toti asiguratorii platesc in decurs de 15 zile lucratoare de la data depunerea cererii de despagubire, care se considera a fi ultimul document solicitat la dosar.