Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cheltuieli judecata

Buna ziua,
As dori sa-mi raspunda un avocat, daca se poate, la urmatoarea intrebare. In cazul in care dau o institutie de stat in judecata, in cazul in care nu as castiga procesul, va trebui sa le suport si lor cheltuielile de judecata? Este vorba de o agentie judeteana de prestatii sociale, in legatura cu calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului.
legislatia romana prevede ca partea cazuta in pretentii (care pierde procesul) despaguberse cealalta parte, cu cheltuielile ocazionate pentru purtarea litigiului (onorariu de avocat, taxe de timbru, etc).
cel ce pierde procesul plateste si cheltuielile lui si ale celuilalt care il castiga.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru raspuns.