avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi banesti - proces cu nume gresit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi banesti - proces cu nume gresit

sunt in proces cu institutia in care lucrez.
de la inceput juristul care a facut reclamatia colectiva a gresit numele meu trecand in loc de MARIANA, MARIA.
procesul curge de ceva timp iar la toate infatisarile am fost citata pe numele de MARIA. cand am observat acest lucru am intrebat daca este vreo problema, iar acelasi jurist mi-a spus ca nu este deoarece nu mai este in institutie o alta persoana cu acelasi nume de familie.
in acelasi timp i-am povestit prietenului meu care mi-a spus ca trebuie indreptata greseala deoarece s-ar putea sa am probleme in caz de castigam, drepturile castigate fiind ale unei persoane MARIA.



vreau sa stiu daca este o problema si ce trebuie sa fac.



va multumesc anticipat:D
Cel mai recent răspuns: ContSters71920 , utilizator 13:28, 1 Iunie 2010
la urmatorul termen puteti solicita indreptarea erorii materiale corectind numele dv.
Trebuie sa va prezentati la urmatorul termen de judecata si pe baza actului de identitate sa solicitati modificarea actiunii, in sensul de a se rectifica eroarea aparuta cu privire la numele dvs.
Contrar opinei consilierului juridic, trebuie sa faceti acest demers pentru ca in situatia castigarii litigiului, nu va exista identitate de persoane intre dvs si reclamanta.
vaduva mihai a scris:

Trebuie sa va prezentati la urmatorul termen de judecata si pe baza actului de identitate sa solicitati modificarea actiunii, in sensul de a se rectifica eroarea aparuta cu privire la numele dvs.
Contrar opinei consilierului juridic, trebuie sa faceti acest demers pentru ca in situatia castigarii litigiului, nu va exista identitate de persoane intre dvs si reclamanta.
cu scuzele de rigoare, domnule avocat ambele raspunsuri sint corecte numai ca sint alti termeni folositi. limba romana are o multitudine de sinonime. cu stima

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlul de proprietate cu prenume gresit gravity01 gravity01 Buna ziua, pe titlul de proprietate pentru impartirea pamantului mostenit s-a facut o greseala la un prenume, o persoana a fost trecuta cu prenume gresit, in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. recent am castigat un proces doar ca a aparut urmatoarea ... Utilizator4 Utilizator4 Buna ziua. Recent am castigat un proces doar ca a aparut urmatoarea problema, Uitandu-ma pe portal.just.ro la proces, am constatat ca la solutie este gresit ... (vezi toată discuția)
Daca nu am solicitat daune in contencios administrativ le pot solicita ulterior solutionarii litigiului? geo-vem geo-vem într-un proces de contencios castigat cu o instituție a statului in care nai cerut daune de nici un fel, te poti indrepta dupa ce ramane definitiva acea ... (vezi toată discuția)