avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlul de proprietate cu prenume gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlul de proprietate cu prenume gresit

Buna ziua, pe titlul de proprietate pentru impartirea pamantului mostenit s-a facut o greseala la un prenume, o persoana a fost trecuta cu prenume gresit, in loc de Mariana a fost trecuta Maria. Aveti idee cum se poate rezolva aceasta problema? Cei de la primarie ne-au comunicat ca trebuie mers in judecata.
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 23 Noiembrie 2023
gravity01, utilizator
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 16:42, 23 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, emitentul titlului poate emite un document de indreptare a erorii.
Emitentul adica primaria care asa cum am spus mai sus, ne-au spus ca trebuie mers catre judecata
Formulati o cerere in scris la Primarie pentru indreptare eroare, luati nr de inregistrare si asteptati raspunsul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate greșit și greutăți la succesiune 1950 1950 Se poate face succesiune după un părinte decedat, dacă eu am act de proprietate ( actul de vânzare -cumpărare, din anul 1982 ) pe un teren , iar acest ... (vezi toată discuția)
Unde pot modifica un titlu de proprietate gresit? Magbd Magbd Pe titlul de proprietate numele mamei decedate este scris gresit (este gresita o litera), dar certificatul de deces este corect. Unde ma pot duce ca sa scot un ... (vezi toată discuția)
Drepturi banesti - proces cu nume gresit costelino18 costelino18 sunt in proces cu institutia in care lucrez. de la inceput juristul care a facut reclamatia colectiva a gresit numele meu trecand in loc de MARIANA, ... (vezi toată discuția)