Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Litigiu proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Litigiu proprietate teren

In anul 1959,am dobindit prin act de donatie inregistrat la Notariat, de la socrii mei o suprafata de 624 mp teren pentru a-mi construi o casa.Am contruit casa pe terenul donat,mai putin pe circa 150mp teren pe care i-a folosit la inceput socrii apoi dupa decesul lor cumnata mea.Dupa decesul socrilor,i-am cerut in mod repetat cumnatei sa-mi elibereze terenul(cei 150mp),insa aceasta refuza mereu.Va rog sa-mi spune-ti cum pot intra in posesia si folosinta terenului meu ce il am legal in actul de donatie.Va multumesc anticipat,Ciurca Gheorghe,Maneciu jud.Prahova.
incercati o actiune in granituire, tulburare de posesie, cai de rezolvare sint. luati legatura cu un avocat in acest sens.
Trebuie sa formulati o actiune in revendicare care este de competenta Judecatoriei de la locul situarii imobilului. De preferat ar fi sa luati legatura cu un avocat.