Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu terenul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu terenul

De curand am cumparat un teren in intravilan, de 2340 mp, am demarat procedura pentru a mi construi un imobil, am obtinut autorizatie de constructie, dar cand am masurat terenul am observat ca vecinul si-a construit gard luandu mi din teren aprox 300 de mp, am luat legatura cu acesta si am aflat ca el nu are numar cadastral pe teren insa si-a pus gardul cum a crezut el de cuviinta. Mentionez ca eu detin toata documentatia pe acea suprafata de teren. Cum se poate solutiona aceasta problema?I am trimis chiar si o notificare in care i-am solicitat sa demoleze gardul aflat pe proprietatea mea insa acesta a raspuns ca nu il va demola si daca noi vom face acest lucru v-a depune plangere pentru tulburare de posesie si distrugere.
mergeti pe o actiune civila in revendicare si granituire.