avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii nu sunt de acord sa fac masuratorile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii nu sunt de acord sa fac masuratorile topografice


Am cumpărat o proprietate si am descoperit ca vecinii au mutat ilegal granita proprietatii inainte ca eu sa cumpar proprietatea.
Acum doresc sa chem o echipa de topografi care sa marcheze granituirea corecta dar vecinii nu permit topografilor sa intre si pe proprietatea lor sa efectueze masuratorile necesare.
Ce pot sa fac in acest caz?
Ultima modificare: Vineri, 1 Aprilie 2022
tepes1, utilizator
Cel mai recent răspuns: tepes1 , utilizator 19:10, 1 Aprilie 2022
Faceti masuratorile de pe partea dvs. de teren, nu va pot impiedica sa faceti asta.
Apoi, ii puteti actiona in instanta, granituire, daca masuratorile nu coincid cu ce aveti in plan.
Pentru actiune consultati un avocat.
Ultima modificare: Vineri, 1 Aprilie 2022
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns și opinie.
Am chemat echipa topografica la fața locului și vecinii efectiv i-au gonit și amenințat ca topografii sa plece. Acum topografii nu mai vor sa vina pentru ca le e teama sa nu le fie afectata imaginea în comunitate și prefera sa nu se implice.
Din câte am cautat, va trebui înaintată o acțiune în revendicare pentru tulburare de posesie.
Voi consulta un avocat și voi cauta alta echipa de topografi, mulțumesc încă o data.
Ultima modificare: Vineri, 1 Aprilie 2022
tepes1, utilizator
Revendicarea e revendicare,o actiune in civil ,tulburarea de posesie se face in penal.Dvs va trebui sa angajati av pt un proces civil,granituire si revendicare,in penal dureaza prea mult.
Va mulțumesc pentru clarificare, domnule avocat. Am inteles si voi face demersurile necesare in aceasta privinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca esti mic si sarac ,legile nu te mai apara.... ymonik_k ymonik_k Trebuie sa inaintezi catre Parchet un caz rasunator, pt a avea parte de toata atentia legilor din Romania?...am inaintat catre Parchet acum un an o plangere de ... (vezi toată discuția)
Bună seara. am cumpărat un teren - greșeala mea, nu am chemat ... Pasca ionut Pasca ionut Bună seara. Am cumpărat un teren greșeală mea nu am chemat Topograf înainte de a încheia contractul. După ce am făcut măsurătorile vecinul nu este de ... (vezi toată discuția)
Actiune de graniturire si revendicare Bundy Bundy Buna ziua, Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un model de cerere de chemare in judecata pentru granituire (revendicare). Vreau sa ma reprezint ... (vezi toată discuția)