Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daca esti mic si sarac ,legile nu te mai apara....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daca esti mic si sarac ,legile nu te mai apara....

Trebuie sa inaintezi catre Parchet un caz rasunator, pt a avea parte de toata atentia legilor din Romania?...am inaintat catre Parchet acum un an o plangere de tulburare de posesie, in sensul ca, vecinul mi-a spus de intentia lui de a strica gardul vechi si de a construi unul nou din beton armat[ L=50m ] dar eu i-am comunicat ca nu sant de acord pt moment ,intrucat fiind o lungime de 361m intre noi doresc sa aduc o echipa topo ca sa stabileasca exact pe unde trebuie construit gardul. IN momentul refuzului meu existau martori si initial partea acuzata a fost de acord cu conditia sa ma grabesc cu aducerea echipei topo. Intr-o saptamana am adus echipa topo dar SURPRIZA -vecinul construise in 2 zile gardul de beton armat pe o lungime de 50m si latime de 25cm... Si ATENTIE cum gredeti ca a procedat?--a TAIAT gardul de la poarta mea si a bagat la mine in curte 6-7 muncitori pt a construi acel gard. Am descoperit acest lucru la 2 zile dupa ce l-am refuzat,cand spre inserat am mers la proprietatea mea si i-am gasit acolo lucrand aproape pe intuneric.Bineinteles ca i-am dat afara dar a doua zi i-am gasit construind gardul mai departe ...Echipa topo si-a fazut de masuratori si spre surprinderea mea am aflat ca toata constructia gardului vechi cat si cel nou se afla total pe terenul meu. Am inaintat la Parchet plangere pt tulburare de posesie---experul judiciar topo a constatat si el ca vecinul a construit pe terenul meu dar in proportie mai mica decat mi-au spus cei din echipa topo adusa de mine,,,,iar Parchetul a dat respingere la penal ,ca sa ne judecam civil ,ca vecinul a declarat ca el a construit cu 5 cm in partea lui ca sa nu fie discutii dar expertiza nu a evidentiat decat opusul si cu toate acestea PArchetul ne trimite la civil. INTREBARE :de ce nu se considera tulburare de posesie cand cineva iti taie poarta si-ti intra in curte ,construieste si chiar daca el m-a anuntat ,eu nu am fost de acord, si de ce Parchetul ia in considerare "cu litera de lege" declaratia vecinului ca el a construit cu intentie buna si a mai sacrificat 5 cm din terenul lui? O alta intrebare--legea nu spune ca,in cazul cand partile nu sant de acord ,gardul vechi sa fie lasat la locul lui iar cel care doreste sa-si faca gard sa-l faca alaturi de gardul existent si spre interiorul celui care si-l doreste?De ce civil? Mie avocatul meu nu stie sa-mi raspunda de ce se intampla toate astea.Sau faptul ca el m-a anuntat de intentie de a construi nu-l mai face raspunzator penal? Va multumesc!
Ar putut fi violare de domiciliu, dar s-ar fi inchis dosarul din start pentru asa ceva. Nu a existat pericol social.
Dumneavoastra aveti probleme pentru 5 cm pe terenul dumneavoastra?
Daca va considerati pagubit de comportamentul vecinului care a construit singur gardul, desi trebuia sa fie o cheltuiala comuna, daca apreciati cei 5 cm. covarsitori pentru terenul dumneavoastra, adresati-va instantei de judecata cu o actiune in granituire.
Si DA, e un litigiu civil, nu penal.
Tulburare de posesie nu a fost in niciun caz.
Mihaela Enache, Avocat
buna ziua! cred ca nu am fost inteleasa: acel vecin care mi-a taiat gardul de la poarta si a bagat muncitorii la mine in curte pt a construi, a declarat la audieri la Politie ca, el 'a fost de buna credinta si ca sa nu aiba discutii cu mine,a facut acel gard cu 5 cm inspre interiorul curtii lui-pt ca eu nu am fost de acord cu costruirea gardului decat daca o facem prin granituire cu aducerea unui topometrist cum de altfel am si facut-o si asa am descoperit ca mi-a incalcat proprietatea cu 13m.p [ lucru dovedit si de expertul judiciar mai tarziu].Ideea este ce nu este tulburare de p[osesie in opinia Parchetului:faptul ca a fost taiat un gard ce-mi apartinea si nu era comun si s-a intrat in curte fara acordul meu,sau faptul ca 2 echipe [una de experti judiciari] topografice au pus in evidenta ca acel vecin a construit pe terenul meu care este intravilan?Si as vrea sa va intreb ,care lege ma obliga sa construiesc gardul impreuna cu vecinul[dupa cum mi-ati sugerat]? Acei 5 cm sant de fapt doar o declaratie a vecinului pt asi sustine nevinovatia dar la cercetari s-a demonsrtat altceva......De ce avocatul meu a sustinut si mi-a spus tot timpul ca este categoric tulburare de posesie iar Parchetul zice civil?Multumesc!Dv-stra ati da de pomana 15m.p de teren intravilan vecinului pt-ca asa isi doreste el?-asta este o intrebare suplimentara si va rog sa ma credeti ca nu o fac tendentios?1?
Art. 540 obliga vecinii la ingradirea proprietatii, ingradire ce se face pe cheltuiala amandoura. "Art. 584. : Orice proprietar poate îndatora pe vecinul sãu la grãnituirea proprietãtii lipite cu a sa; cheltuielile grãnituirii se vor face pe jumãtate." Nu este imperativ necesar sa se intample asa, unul dintre vecini poate suporta singur cheltuielile daca vrea. Regula insa aceasta este.

S-ar putea incadra la tulburare de posesie, la art. 220 c.pen. cu privire la varianta desfiintarii de hotare. Faceti plangere impotriva rezolutiei procurorului sau deschideti proces in civil pentru graniture. E posibil sa trebuiasca si un capat de cerere cu privire la revendicarea celor 15mp.

Mihaela Enache, Avocat
Va multumesc! As vrea sa va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre penal si civil in ceea ce ma priveste pe mine ca parte vatamata la finalul procesului si de ce daca totusi se poate incadra la tulburare de posesie sant trimisa spre civil?Prin 'civil' pot sa-mi revendic toate cheltuielile pe care le-am facut pana acum si pe cele pe care le voi face de aici incolo?De ce avocatul meu mi-a spus ca,e mai bine pt mine sa mergem pe penal ?Va multumesc!
Avocatul are dreptate. E mai bine pe latura penala din cel putin doua motive : 1. nu platiti taxa de timbru, actiunea civila solutionandu-se in cadrul procesului penal. 2. probele trebuie adunate de Politie, nu de dumneavoastra.

Nu stiu in ce masura veti recupera toate cheltuielile facute pana acum, e posibil ca doar o parte din ele sa le recuperati si doar daca ajungeti la proces (fie el de natura civila in cadrul procesului penal ori separat, la instanta civila). De exemplu, faptul ca ati chemati niste experti topo care au facut masuratori....pentru asta nu veti primi inapoi banii.
Mihaela Enache, Avocat