Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare teren ocupat abuziv de catre vecin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare teren ocupat abuziv de catre vecin

In 2005 o batrana a vandut 500mp dintr-o suprafata de 1500mp. In 2009 a decedat. Cumparatorul si-a construit un gard din beton dar nu in terenul cumparat ci in cei 1000mp ramasi batranei, la 3 m de hotarul marcat in schita cadastrala din 2005, ocupand asa o fasie de 150mp (3m x 50m). In 2010 mostenitorii batranei au dezbatut si impartit cei 1000mp fara sa faca masuratori. In 2018 sau facut masuratori si sa constatat ocuparea a 150mp de catre vecinul cumparator. Cum trebuie sa procedeze mostenitorii pt reantregirea suprafetii de 1000mp?
daniel_fergusson, utilizator
Revendicare si granituire.
Dezbaterea succesiunii si emiterea certificatelor de mostenitori cu activul patrimonial pentru fiecare dintre ei s-au facut pornind de la acte si datele si masuratorile din Cartea Funciara.
Intrucat cumparatorul celor 500 mp a construit FARA DREPT gard beton pe terenul vanzatorului - actualmente al mostenitorilor, mostenitorii sunt in drept sa intenteze acestuia actiune in revendicare a suprafetei de teren ocupate fara drept prin incalcarea liniei de hotar, precum si mutarea liniei de hotar - adica a gardului pe vechiul amplasament (actiune in granituire).
Se plateste taxa de timbru, se face expertiza tehnica imobiliara si se reiau masuratorile fata de un punct fix.
Hotararea definitiva de admitere a actiunii in revendicare si in granituire reprezinta titlu executoriu in contra cumparatorului tulburator de posesie...
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
m
ana_panait, utilizator