Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz eliberare acte somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz eliberare acte somaj

Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat in urmatoarea problema:

Angajatorul nu vrea sa imi elibereze actele necesare pentru inscrierea la somaj deoarece vrea sa am intrerupere pe cartea de munca pentru a nu beneficia de indemnizatie de crestere a copilului.Specific ca postul meu a fost desfiintat cu articolul 65 din Codul Muncii incepand cu data de 18.05.2010 iar termenul lmita pena la care pot sa pun actele la somaj e 18.06.2010.

Ce ar trebui sa fac eu in aceasta situatie? Trebuie sa fac cerere peentru a mi se elibera acele acte?Daca da, cum ar trebui sa sune aceasta?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
nu prea se pote pune probleme ca "nu vrea sa imi elibereze". angajatorul este obligat sa va dea un exemplar din decizia de incheiere a raportului de munca, carnetul de munca ( daca nu se afla la ITM) si anexa 14 completata pentru somaj.
Puteti face si o cerere in acest sens dar, este obligatia lui sa va dea actele aceestea.In caz de refuz, faceti sesizare la ITM.